MedyaFaresi MedyaFaresi

TUSKON'dan ananas yanıtı!

Fethullah Gülen'in bir süre önce medyaya yansıyan telefon görüşmelerinde geçen Uganda'ya ananas ticareti ile ilgili çıkan haberlere Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'ndan (TUSKON) açıklama geldi. 

Eklenme: 25 Ocak 2014 14:34 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 02:42

TUSKON'dan yapılan yazılı açıklamada, konfederasyonun, çatısı altında faaliyet gösteren 7 federasyon, 212 dernek, bu derneklere üye 54 binden fazla işadamı ve bu işadamlarının temsil ettiği 140 binden fazla şirketle Türkiye'nin büyük ve yaygın iş dünyası sivil toplum kuruluşlarından biri olduğu belirtildi.
      
Kuruluş amaçlarından en önemlisinin girişimcilerin farklı ve yeni dış pazarlara açılmalarını destekleyerek Türk iş dünyasına hizmet etmek olduğu ifade edilen açıklamada, "Sadece TUSKON üyeleri değil Türk müteşebbislerinin tamamına Afrika gibi potansiyel pazarlara açılmalarında yardımcı olmamızı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimizin bugüne kadar bize tavsiye ettikleri kamuoyunca bilinen bir gerçektir" ifadelerine yer verildi.
      
İş dünyasının seçkin simalarıyla görüşmek, onlara farklı ülkelerdeki iş fırsatları hakkında bilgi vermek ve ilgi duyanlara yardımcı olmanın bir iş dünyası STK'sı olan TUSKON'un görevleri arasında olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu çerçevede ülkemizin önde gelen işadamlarına Afrika ülkelerindeki çalışmalarında destek olmamız son derece doğaldır. Yapılan çalışmaların eleştirilmesi ve karalama kampanyasına dönüştürülmesi mi yoksa alkışlanması mı gerektiğini kamuoyunun vicdanına sunuyoruz" denildi.

"İDDİA SAHİPLERİNE İADE EDİYORUZ"
      
Uganda'nın İstanbul Fahri Konsolosu da olan Genel Sekreter Dr. Mustafa Günay'ın, TUSKON üyesi olan veya olmayan Türk işadamlarının Uganda'da ticaret ve yatırım yapmaları için yürüttüğü faaliyetlerin görevlerinin gereği olduğu belirtilen açıklama, şunlar kaydedildi:
      
"Uganda'da ihale edilecek petrol rafinerisi işini Türk şirketlerinin alması için yaptığı çalışmanın takdir edileceği yerde, başka mecralara çekilerek eleştirilmesinden esef duyuyoruz. Hediyeleşmek Anadolu insanının gelenek, göreneği ve karakteristik özelliğidir. Bu çerçevede, Uganda'da yetişen lezzetli ve dünyaca meşhur ananas meyvesi zaman zaman iş dünyası, protokol ve medya mensuplarına hediye edilmiştir. Muhatapları da mektup yazma inceliği göstererek teşekkür etmişlerdir. Bunların alaya alınmasını ve arkasında başka şeyler varmış iması ile topluma lanse edilmesini reddediyor ve iddia sahiplerine iade ediyoruz.
      
Ayrıca, insanlarımızın dostluk ve birliktelik duygularının pekiştirilmesine hizmet eden bir muharrem iftarı programına Türkiye'nin büyük şirketlerinin sponsorluk desteğinde bulunmalarına vesile olmayı önemsiyoruz. İnsanımızın eğitim yoluyla dünyaya açılmasını teşvik ettiği gibi iş adamlarımızın da farklı coğrafyalarda ticaret ve yatırım yapmasını tavsiye eden Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi ile Genel Sekreterimiz Dr. Mustafa Günay'ın bu konularda görüşme yapmasının farklı yönlere çekilmesini, bu görüşmenin hukuka aykırı ve yasadışı bir şekilde dinlenmesini ve görüşmelerin içeriğinin bazı basın yayın organları ve sosyal medyaya servis edilerek kişilerin iftira ve itibarsızlaştırma kampanyasına maruz bırakılmasını kınıyoruz. Mezkur konularla ilgili yasal girişimlerde bulunduğumuzu ve bulunmaya devam edeceğimizi, Türk iş dünyasına en güzel şekilde hizmet etmeyi sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

Hürriyet