MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye'ye yönelik saldırgan tutuma son verilmeli!

NATO Konseyi bu gece büyükelçiler düzeyinde toplantı kararı aldı.

Eklenme: 03 Ekim 2012 21:46 - Güncelleme: 19 Aralık 2015 01:04

Akçakale'de bombanın düştüğü an.. VİDEO

Türkiye’nin çağrısı üzerine NATO Konseyi, büyükelçiler düzeyinde toplandı.
NATO’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’ye yönelik saldırgan tutuma son verilmeli” denildi.
NATO Konseyi, Suriye’yi şiddetle kınadı, güvenliğin bölünmezliği ve dayanışma ilkeleri çerçevesinde Türkiye’nin yanında olduğunu bildirdi. Suriye’ye saldırgan eylemlerine ve uluslararası hukuk ihlallerine derhal son vermesi uyarısı yaptı.
NATO Konseyi, büyükelçiler düzeyinde yapılan olağanüstü toplantının ardından Türkiye’ye her türlü desteğe hazır olduklarını açıkladı.
UÇAK DÜŞÜRÜLDÜĞÜNDE DE TARTIŞILDI
Haziran ayında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF-4E keşif uçağı Akdeniz’de düşürüldüğünde de 5′inci madde tartışmaları gündeme gelmişti.
O dönemde, Brüksel’de Türkiye’nin talebi üzerine ve NATO Şartı’nın 4′üncü maddesi doğrultusunda toplanan Kuzey Atlantik Konseyi, Türkiye’ye destek mesajları vermiş ancak 5′inci maddenin uygulanmasının söz konusu olmadığını bildirmişti.
NATO Şartı’nın 4’üncü maddesine göre bir üye devletin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ve güvenliğinin tehdit altında olması durumunda tüm üye devletlerin birlikte istişarelerden bulunmasını öngörüyor.
5′inci maddeye bir giriş niteliğindeki 4′üncü maddeyi son kullanan da yine Türkiye idi. Ankara, Şubat 2003′te Irak’ın kuzeyinden gelen tehdit nedeniyle NATO ile istişarelerde bulunmuş, 5′inci madde uygulanmasa da NATO Türkiye’nin güvenliğine destek niteliğinde bazı adımlar atmıştı. Türkiye ayrıca, Nisan ayında Kilis’teki bir kampa Suriye tarafından açılan ateş sonucu iki vatandaşı yaralandığında da bu maddeyi gündemine almış ancak işletmemişti.
5′inci maddeye göre ise bir üye devlete yönelik bir saldırı tüm üyelere yapılmış kabul ediliyor. 5′inci madde bugüne kadar yalnızca 11 Eylül saldırılarında yürürlüğe sokuldu.
 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TOPLANIYOR
Meclis yarın Suriye gündemi ile toplanacak. Saat 10.00′da toplanacak Meclis, Suriye tavrını belirleyecek. Yarın Meclis’in gündeminde tezkere görüşmeleri vardı. Ancak, Akçakale’deki üzücü olay nedeniyle gündem değiştirildi.
Atalay: Çok ileri bir gelişme
Suriye’den gelen top mermisinin Şanlıurfa’da 5 kişinin ölümüne neden olmasıyla ilgili bir açıklama yapan Beşir Atalay, “Bu çok ileri ve vahim bir gelişmedir” dedi.
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 3 gün önce yaşanan olayın benzeri bugün de yaşandı.
Ancak bu kez düşen top mermisi, 5 kişinin ölümüne 13 kişinin de yaralanmasına neden oldu.
Konuyla ilgili bir bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, olayı ‘çok ileri ve vahim bir gelişme’ olarak niteledi.
Atalay, “Türkiye Suriye’deki olayların içine çekilmek isteniyor” diye konuştu.
ARINÇ: MUTLAKA KARŞILIĞI VARDIR
Bir açıklamada Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi. Yaşanan olayın ‘bardağı taşırdığını’ dile getiren Arınç, “Bir defa Türkiye egemen bir ülkedir. Kendi toprağına karşı bir saldırı yapılmış ve yurttaşlarımız hayatını kaybetmiştir. Bunun uluslararası hukukta mutlaka bir karşılığı vardır” ifadelerini kullandı.
Arınç, NATO sözleşmesinin ilgili maddelerini hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Üye ülkelerden birinin şu veya bu şekilde saldırıya uğraması karşısında buna karşı yükümlülükler getirmektedir. Biz gözünü karartmış insanlar değiliz. Ama insanımızın hayatını kaybetmesi ve topraklarımıza bir saldırının olması karşısında da elbette haklarımızı sonuna kadar koruyacağız.”
FARUK ÇELİK: TAKİP EDİYORUZ
Olay, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda da yankı buldu.
Konuyla ilgili söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, uriye’de yaşanan hadiseleri, milletin, Meclisin ve hükümetin takip ettiğini kaydetti.
Bu arada Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Nato Genel Sekreteri ve BM Temsilcisi ile görüştü. NATO’dan gelen açıklamada ise “Konuyu takipdeyiz, konu göndemimizde” denilirken   BM’den “sorunu hukuki yollardan çözülmesi” tavsiyesi geldi.

Sözcü
SURİYA BOMBASI AKÇAKALE’YE DÜŞTÜ.. 5 ÖLÜ 13 YARALI

OLAY YERİ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN