MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye'ye ensest mağduru genç kız benzetmesi

Yazar Murathan Mungan Frankfurter Allgemeine gazetesine verdiği söyleşide laiklik konusunda endişeleri olduğunu belirterek Erdoğan'ın seçim başarısını ensest mağduru genç kız örneğiyle açıkladı.

Eklenme: 18 Nisan 2014 15:11 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 13:44

Almanya’nın en sayılı gazetelerinden “Frankfurter Allgemeine” yazar ve şair Murathan Mungan’la söyleşi yaptı. Söyleşide gezi olaylarını da değerlendiren Mungan “Gezi olayları sonrası artık Türkiye ’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bunu seçim sonuçları da değiştiremez. AB ve Almanya bizden öyle çabucak vazgeçemez. Almanya’ya sesleniyorum, çünkü seçim sonuçları nedeniyle en çok hayal kırıklığına uğrayan, darılan ülke oldu” dedi. 

SANKİ HİPNOTİZE EDİLMİŞLERDİ 

Mungan seçimlerle ilgili şunları söyledi: “Seçim sonuçları beni şaşırtmadı, çünkü Türkiye’de insanlar rasyonel değil, duygusaldırlar. Sanki hipnotize edilmiştik. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şekilde doğrudan halkın iç güdülerine yönelik dramatik oranda duygusal konuşuyor” 

YENİ YENİ YOLLAR BULMALIYIZ 

Mungan söyleşide “Kimseye kızmak istemiyorum. Bazı arkadaşlarımız yeterince bu işi yapıyorlar. Bir çok genç seçim sonuçları dolayısıyla hayal kırıklığına uğradılar ve halka sırtını dönmek istediler. Onlara “ne altmış sekiz kuşağı ne de yetmiş sekiz kuşağı bu halka sırtını döndü. Öyleyse bugün de buna hakkımız yok. Kendimizi anlamak ve anlatabilmek için yeni yeni yollar bulmalıyız” şeklinde konuştu. 

ENSEST MAĞDURU GENÇ KIZ BENZETMESİ 

Erdoğan’ın tüm yolsuzluk iddialarına rağmen kazandığı seçim başarısını ilginç bir örnekle anlatan Mungan “Türkiye’de ensest mağduru çok sayıda genç kız vardır. Bunlar olayı annelerine anlatmaya çalıştıklarında, anneleri olayı kapatmaya çalışırlar. Çünkü, duyacaklarından korkarlar. Gerçeği başka şeylerle örtmeye çalışırlar. Aynı Erdoğan’ın seçmenlerinde olduğu gibi. ‘Eğer iddia edilenler söylendiği gibi doğruysa, Erdoğan giderse, yaşamımızın kalanında ne yaparız’ diye düşünürler” dedi. 

LAİKLİK ENDİŞESİ 

Laiklik konusunda endişeleri olduğunu söyleyen Mungan “Laiklik ve seküler anlayış İslam’ın büyük bir rol oynadığı Türkiye gibi bir ülke için en önemli garantidir. Hayatımız, devlet işleri ile din işlerinin ayrı kalmasına bağlıdır. Ama ben endişeliyim” diye konuştu. 

DHA