MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye'nin dört bir yanında halk demokrasi nöbeti tutuyor!

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üzere meydanlar demokrasiye sahip çıkan vatandaşlarla doldu. Onbinlerce kişi meydanlarda demokrasi nöbeti tutuyor.Vatandaşlar, sık sık "Millet burada darbeciler nerede" sloganları attı.

Eklenme: 17 Temmuz 2016 23:00 - Güncelleme: 17 Temmuz 2016 23:03

Darbe girişimi sırası ve sonrasında meydanlara inen vatandaşlar demokrasi nöbeti tutumaya devam ediyor. Başta Taksim Meydanı ve Kısıklı, Ankara'da Kızılay Meydanı olmak üzere Türkiye'nin dörtbir yanındaki meydanlar akşam saatlerinde demokrasiye sahip çıkanlar tarafından dolduruldu. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, Taksim'e geldi. Vatandaşlar, "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Polise uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attı. Meydanda kalabalık giderek artıyor. Darbe girişimine tepki göstermek isteyen vatandaşlar, AKOM binası önünde de toplandı.Aileleriyle konvoylar ve kalabalık gruplar halinde bina önüne gelen vatandaşlar, sık sık "Millet burada darbeciler nerede" sloganları attı. Burada toplanan bir grup vatandaş, daha sonra ellerinde Türk bayraklarıyla AK Parti Kağıthane İlçe Başkanlığı önüne yürüdü.

GÜLEN'İN MAKETİ YAKILDI 

Kahramanmaraş Şekerdere Bulvarı'ndaki "Demokrasi Nöbeti"nin tutulduğu AK Parti İl  Başkanlığı yanındaki alana gelen yaklaşık 500 kişi, yanlarında getirdikleri terör  örgütü lideri Gülen'in maketinin yanında, "Alçağa idam" şeklinde slogan attı. Alanda nöbetlerini devam ettiren vatandaşların da destek vermesiyle,  üzerinde "FETÖ köpeğine idam" yazan terör örgütü liderinin dev maketi yakıldı.

İZMİR’DE BİNLER MEYDANDA

Bir grup askerin darbe girişiminin ardından meydanlara çıkan vatandaşlar, demokrasi nöbetini sürdürüyor. İzmir’de bugün de binler ellerinde Türk bayrakları ile darbeye karşı tek yürek oldu.

15 Temmuz akşamı halkın da desteğiyle bir grup askerin darbe kalkışması başarısızlıkla sonuçlandı. 15 Temmuz akşamından bu yana meydanlarda olan vatandaşlar, demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor. İzmir Konak Meydanı’nda kurulan platformda önce sinevizyon aracılığıyla haberleri izleyen binlerce vatandaş, daha sonra sloganlar atarak darbeye karşı birleşti. Vatandaşların bir kısmı tarihi Saat Kulesi’ne çıktı, Türk bayrakları salladı. Sık sık AK Parti Hükümetinin seçim şarkılarının ve "Türkiyem" şarkısının çalındığı demokrasi nöbetinde İstiklal Marşı okundu, tekbir getirildi. Bugün şehit cenazelerinin olması nedeniyle Türk bayrağı haricinde flama kullanılmaması uyarısında bulunuldu.

Öte yandan, şehitlerin isimleri de tek tek okunarak vatandaşlar tarafından "Burada" denildi ve Fatiha okundu. Vatandaşların "İdam isteriz", "Feto’ya idam" şeklinde sloganlar attığı demokrasi nöbeti, sabahın ilk ışıklarına kadar sürecek.