MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye'nin dış politikasına ağır eleştiri

Dış basın Musul'daki Türk Başkonsolosluğu baskınına geniş yer ayırdı. Yaşananlardan Türk dış politikası sorumlu tutuldu.

Eklenme: 13 Haziran 2014 17:20 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 01:34

Alman 1'inci Kanalı ARD'nin Tahran muhabiri Reinhard Baumgarten, Musul'daki Başkonoslosluk baskınından Türkiye'nin izlediği dış politikayı sorumlu tuttu. Benzer bir yorum, Fransız Le Figaro gazetesinde de yer aldı.

ARD'de Baumgarten imzasıyla "Ankara ve Cihatçılar" başlığıyla yayımlanan haberde, Ak Parti hükümetinin kısa süre önce El Nusra'yı terör örgütü olarak tanımlamasının baskının yapılmasına yol açtığı, Türkiye'nin son üç yıldır Suriye'ye karşı izlediği dış politikayla aşırı 

grupların güçlenmesine neden olduğu iddia edildi.

'ŞEYTAN GİTSİN DİYE İBLİSE DESTEK OLDU'

Türkiye'nin özellikle Suriye'de Beşar Esad'ın devrilmesi için aşırı İslamcı gruplara destek olduğu kaydedilen yorumda, "Türkiye, kısa süre öncesine kadar, Suriye'deki iç savaşta, İslami grupların yanında yer aldı. Şeytandan kurtulmak için iblise destek oldu" ifadesi kullanıldı.

Analizde, bölgedeki gelişmelerin Kuzey Irak petrolünde söz sahibi olma mücadelesi olduğu da dillendirildi.

'TÜRKİYE AĞA TAKILDI'

Fransız Le Figaro gazetesinde ise Laure Marchand'ın imzasıyla İstanbul mahreçli haberinde Türkiye'nin Iraktaki kasırgaya tutulduğu ifade edildi ve Musul'daki Türk Konsolosluğu'nun neden daha önce tahliye edilmediği eleştirilerine yer verildi. "Türkiye ağa takıldı" başlıklı haberde, şöyle denildi:

'ANKARA'YA MİSİLLEME'

"Zaman zaman uluslararası baskıya maruz kalan Türkiye, IŞİD’in de aralarında olduğu Beşar Esad’a karşı savaşan cihat yanlısı örgütlere verdiği desteğin kendi toprak bütünlüğü için bir tehlike olabileceğini fark ederek son aylarda bundan vazgeçti. Birçok uzmana göre Musul’daki konsolosluk saldırısı, Ankara’nın bu geri adımına karşılık bir misilleme."