MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye'den Almanya'ya Büyükelçi cevabı!

Alman spiegelonline sitesine göre, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Eklenme: 21 Haziran 2013 15:59 - Güncelleme: 06 Mart 2016 09:46

Hürriyet’ten Murat Tosun’un haberine göre, Almanya’nın Türkiye ile AB müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği yolundaki haberler üzerine AB Bakanı Egemen Bağış’ın Merkel hükümetine yönelik yaptığı açıklamalar Berlin’in tepkisini çekti.

Alman "spiegelonline" sitesine göre, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Buna karşılık Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’nin de Türk Dışişleri’ne çağrıldığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Peschke, büyükelçinin bakanlığa çağrılmasına gerekçe olarak son günlerde Türk hükümetinden gelen açıklamaları göstererek, son 24 saat içinde yapılan açıklamalardan duyulan rahatsızlığın iletileceğini belirtti. Pesche ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerde bazı fasıllardaki blokajın devam ettiğini ancak bu konuda sadece Almanya’nın değil farklı AB üyesi ülkelerin de aynı tutumda olduğunu söyledi.

Berlin’deki görüşmeden kısa süre sonra da Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’un de Türk Dışişleri’ne çağrıldığı belirtildi.

 Hürriyet

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ