MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye’de yılda yaklaşık 100 bin kadın

İdrar kaçırma sorununun kadınlarda erkeklere oranla daha çok görüldüğünü belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlem Özgür Gürsoy, “Türkiye’de yılda yaklaşık 100 bin kadın doktora başvuruyor” dedi.

Eklenme: 29 Nisan 2016 10:59 - Güncelleme: 29 Nisan 2016 11:09

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlem Özgür Gürsoy, idrar kaçırma sorununun erkeklere oranla kadınlarda daha çok görüldüğünü, bunun kadınların sosyal durumlarıyla ilişkili olabileceğini söyledi. Gürsoy, “İdrar kaçırmanın değişik tipleri, nedenleri ve nedene göre değişik tedavileri vardır. Bazı idrar kaçırma sebepleri geçicidir yani sebepler ortadan kaldırıldığında idrar kaçırma geçer. Bunlara örnek idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, gebelik dönemi ve ilaçların yan etkileri olabilir. İdrar kaçırma başlıca 3 gruba ayrılır bunlar; stres (hareket ile ilişkili) inkontinans, urge (sıkışma veya acil idrar yapma hissi), inkontinans karışık tip” dedi."SİGARA KULLANIMI DA İDRAR KAÇIRMAYA SEBEP OLUYOR"
İdrar kaçırma sorununun önüne geçilmesi için ilk önce neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasının gerektiğine dikkat çeken Dr. Gürsoy, “Kabızlık, şişmanlık, sigara kullanımı, vajinal ve idrar yolu enfeksiyonları, idrar taşları ve tümörleri, kontrolsüz şeker hastalığı, adele gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyon ve alerji ilaçları da idrar kaçırmaya sebep olabilir. Kegel egzersizleri, pelvis kasların eğitimi idrar yaparken, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar akımının durdurulması ve 5 saniye tutulması, sonra tekrar gevşetilmesi ile olur. Bu işlemi yaparken hangi kasların kasılmasının bu etkiyi sağladığı anlaşılır. 1 hafta içinde öğrenildikten sonra, gün boyu 5 yavaş, 5 hızlı hareket günde en az 5 kere yapılmalıdır. Hamilelik süresince de en az 3 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 kez yapılmalıdır. İlaç tedavisi, hekim tarafından karar verilen ilaçların kullanımı uygun hastalarda fayda sağlamaktadır. Cerrahi tedavisi, stres inkontinansın tedavisi için çeşitli ameliyat tipleri mevcuttur. Seçilmiş vakalarda cerrahi tedavideki başarı oranları yüzde 60-90’lara ulaşmaktadır” şeklinde konuştu.
(İHA)