MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye Öcalan ile görüşmeli!

Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ve PKK arasında arabulucuk yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Eklenme: 16 Ekim 2012 09:07 - Güncelleme: 16 Ocak 2016 17:02

Barzani, "Önerilerden biri PKK’nın hapisteki başkanı Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu şartların iyileştirilmesidir. Eğer Türk devleti gerçekten PKK sorununu çözmek istiyorsa, PKK ve hatta başkanı Öcalan ile görüşmelidir" dedi.

Erbil’de yayımlanan Hewler gazetesinde yer alan habare göre Başbakan Neçirvan Barzani, İngiliz Yayın Kurulu BBC’nin Farsça bölümünün sorularını yanıtladı. Başbakan Barzani, PKK ile Türkiye arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını, Türkiye’deki Kürtler’in sorununun çözümü için 3 öneri yaptıklarını söyledi. Barzani, bu önerilerden birinin PKK’nın hapisteki başkanı Abdullah Öcalan’ın şartlarının iyileştirilmesi olduğunu söyledi. Neçirvan Barzani, şöyle konuştu:

"Türk devleti gerçekten PKK sorununu çözmek istiyorsa, PKK ve hatta başkanı Abdullah Öcalan ile görüşmelidir. PKK’nın kayıtsız şartsız silah bırakması talebi mantıklı değil. Türkiye Kürtleri’nin sorununu çözmek için önerilerimiz oldu. Türkiye ile PKK arasında arabulucu olmaya, hatta iki taraf arasında yapılacak görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazırız. İlk başta PKK ve Türkiye çatışmaları durdurmalıdır. Öcalan’ın hapishane şartlarının iyileştirilmesi ve Kürt sorununun çözümü için ciddi görüşmelere başlanması gerekiyor."

DHA