MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye NATO'dan Patriot istedi! Füzeler yolda!

Türkiye'nin Suriye sınırına yerleştirilmek üzere NATO'dan resmi talepte bulunduğu Patriot füzeleri için Hollanda'da hazırlıklar başladı.

Eklenme: 21 Kasım 2012 16:55 - Güncelleme: 20 Mart 2016 22:04

Konu hakkında kendilerine resmi yazının ulaştığını açıklayan Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, meclise gönderdiği yazılı mektupta kabinede yapılacak görüşmeler sonrasında, alınacak olumlu karar sonrasında füzelerin Türkiye'ye gönderileceğini belirtildi.

Meclise gönderilen Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans imzalı mektupta Türkiye'nin füzeler konusunda NATO'dan resmi talepte bulunduğu doğrulanırken yapılan açıklamada, "Füzelerin sınıra yerleştirilmesi Türkiye'nin halkını ve topraklarını korumak amacıyla kullandığı hava savunma kapasitesini güçlendirecektir. Füzeler NATO'nun güneydoğu sınırında tansiyonun düşürülmesine de katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu nedenle talep kabineden onay alırsa ki, alacağını düşünüyorum, füzeler Türkiye'ye gönderilecektir" denildi.

Hollanda 1991 ve 2003 yıllarında da Patriot füzelerini Türkiye'ye göndermişti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, "Ulusal hava savunmamızın Müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO'dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır" denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Suriye'de devam etmekte olan krizin ulusal güvenliğimize oluşturduğu tehdit ve riskler karşısında, Vaşington Antlaşmasının IV. Maddesi çerçevesinde talebimiz üzerine 26 Haziran ve 3 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen Konsey toplantılarındaki istişareleri müteakiben, ulusal hava savunmamızın Müttefik hava savunma unsurlarıyla takviyesinin desteklenmesinin NATO'dan resmen talep edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu talebimiz, tarafımızdan NATO'da bugün yayımlanan bir mektupla resmen gündeme getirilmiştir.

NATO Konseyi, talebimizi ele almak üzere kısa zamanda toplanacaktır."

 

RASMUSSEN MEKTUBUN KENDİSİNE ULAŞTIĞINI AÇIKLADI

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türk hükümetinin Patriot füzesi talebiyle ilgili mektubunun kendisine ulaştığını açıkladı. Rasmussen, "Bu mektupta Türk hükümeti, konuşlandırmanın sadece savunma amaçlı olacağını; bir uçuşa yasak bölge ya da saldırı operasyonunu desteklemeyeceğini vurguladı." ifadelerini kullandı.

Füze konuşlandırılmasının, Türkiye'nin halkını ve topraklarını savunması için hava savunma yeteneklerini güçlendireceğini ifade eden Rasmussen, "Bu, aynı zamanda NATO'nun güneydoğu sınırlarındaki tansiyonun düşürülmesine de katkı sağlayacak. Aynı zamanda İttifak'ın dayanışmasının somut bir göstergesi olacak." dedi.

NATO'nun, Türkiye'nin talebini vakit geçirmeden değerlendireceğini kaydeden Rasmussen, "Onaylanması halinde, konuşlandurma NATO'nun mevcut hava savunma planı çerçevesinde yapılacak. Kabul edilmesi halinde füzelerin gönderilmesi ve bunların ne kadar süre kalacağı kararını Patriotlara sahip Almanya, Hollanda ve ABD verecek. Gelecek hafta bir heyet Türkiye'yi ziyaret ederek Patriotların yerleştirilmesi muhtemel bölgeleri inceleyecek." dedi.

İttifak'ın güvenliğinin bölünmezliği ilkesini hatırlatan NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "NATO, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü korumaya ve her türlü tehdidi caydırmaya kararlıdır." ifadelerini kullandı.

CİHAN