MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye Libya anlaşmasına Rusya’dan tepki: Kaygılıyız

Türkiye’nin, Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Uzlaşı Hükümeti (UUH) ile askeri ve deniz yetki alanlarlarına ilişkin imzaladığı anlaşmalara Rusya’dan tepki geldi.

Eklenme: 21 Aralık 2019 09:24 - Güncelleme: 21 Aralık 2019 09:26

Libya’da, UUH ile savaşan Halife Hafter’e bağlı güçlerin saflarında paralı askerlerinin konuşlu olduğu iddia edilen Rusya’dan bir dışişleri yetkilisi, Interfax ajansına yaptığı açıklamada, “kaygılıyız” ifadesini kullandı.

Haberde yetkilinin, “Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesi ihtimali ve taraflar arasındaki güvenlik anlaşmasının çok sayıda soruya ve kaygıya neden olduğunu” söylediği bildirildi. 

ERDOĞAN: HAFTER’İN PARALI ASKERLERİ 

Kuala Lumpur Zirvesi için Malezya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin Libya’yla ilgili sorularına verdiği yanıtta Rusya konusuna da değindi. “Libya’da biz şu anda nasıl bir rol üstleniyorsak, Suriye’de nasıl bir rol üstlendiysek bundan sonraki süreçte de buna benzer rolleri birlikte üstlenmenin kararlılığını ortaya koyacağız” ifadelerini kullanan Erdoğan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, İtalya ve Rusya’yı “Hafter’e meşruiyet kazandırma peşinde olmakla” suçladı. 

Erdoğan, Rusya hakkında, “Libya’da, Wagner denilen kuruluş vasıtasıyla bunlar adeta Hafter’in paralı askerleri olarak onun yanında görev yapıyorlar. Parasını kimler veriyor malum. Böyle bir durum söz konusu ve bütün bunlar karşısında tabii ki bizim seyirci kalmamız doğru değil” şeklinde konuştu.

WAGNER GRUP KİM?

Rusya, Libya’daki savaşa müdahil olduğu iddialarını reddederken UUH, ABD ve Türkiye, Rus Wagner Grubu adlı şirkete bağlı paralı askerlerin Hafter’e destek verdiklerini bildiriyor. Wagner Grubu’nun adı ilk olarak Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde yaşanan çatışmalarda duyulmuştu. Gruba bağlı askerlerin vurucu tim olarak görev aldığı, Rusya’da paralı askerlik yasak olmasına rağmen Moskova’nın gözetimi altında çalıştıkları iddia ediliyor.