MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye koranavirüs salgınında kaçıncı sırada?

Türkiye, koronavirüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 46'ncı, can kaybı sayısında 37'nci sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda ise Türkiye, vaka sayısında 9'uncu, can kaybında ise 14'üncü sırada bulunuyor.

Eklenme: 24 Mayıs 2020 23:42 - Güncelleme: 24 Mayıs 2020 23:50

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers'ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Küresel verilere göre Avrupa'nın beş mikrodevletinden biri olan ve etrafı İtalya toprakları ile çevrili San Marino vaka sayısında 1. sırada görünüyor. San Marino'yu, Katar, Vatikan, Andorra, Lüksemburg, İspanya, Mayotte, Singapur, Bahreyn, İzlanda izliyor.

Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada San Marino görünüyor. San Marino'yu; Belçika, Andorra, İspanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, İsveç, Sint Maarten, Hollanda ve İrlanda izliyor.

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 156 bin 827 vaka ile dünyada 46'ncı; 4 bin 340 ölüm ile 37'inci sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 9'uncu, ölüm sayısında da 14'üncü durumda görünüyor.

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD
Brezilya
Rusya
İspanya
Birleşik Krallık
İtalya
Fransa
Almanya
Türkiye
Hindistan
İran
Peru
Kanada
Çin
Suudi Arabistan

Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD
Birleşik Krallık
İtalya
İspanya
Fransa
Brezilya
Belçika
Almanya
İran
Meksika
Kanada
Hollanda
Çin
Türkiye
Hindistan

Etiketler : Koronavirüs, Dünya