MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye internette zayıf, cep telefonunda geçer not aldı!

Dünya genelinde yüzde 63, Avrupa'da ise yüzde 95 olan internet kullanımı Türkiye'de yüzde 38'de kaldı.

Eklenme: 06 Nisan 2010 11:49 - Güncelleme: 10 Mart 2016 05:30

Türkiye, internet kullanımında dünya ortalamasının çok gerisinde kaldı. Cep telefonu kullanımında "geçer not" aldı. İnternete evden bağlananların oranının da Türkiye'de, dünya ve Avrupa oranlarına göre düşük çıktı. Bu oran internet kullanıcıları arasında dünyada yüzde 87, Avrupa'da yüzde 97 iken Türkiye'de yüzde 65 olarak gerçekleşti.

 
Ah bu kotalar olmasa
GFK'nın internet ve cep telefonu kullanımına ilişkin araştırmasına göre, son 30 gün içinde internet kullanıp kullanmadığı sorulduğunda, kullananların oranı dünyada yüzde 63, Avrupa'da yüzde 95 olarak belirlendi. Türkiye'de ise bu oran sadece yüzde 38'de kaldı. İnternete bağlanma sıklığının Türkiye'de bu denli düşük olmasının bir nedeni, bağlantı ücretleri dünya ortalamasının çok üstünde olduğu için düşük gelirli Türkiyeli kullanıcıların kotalı tarifeleri tercih etmek zorunda kalması. Bir diğer neden de internetin bir bilgi arama, okuma, alışveriş ve bankacılık mecrası olarak henüz tam kabul görmemesi. Araştırmaya göre, internet en fazla, haberlere ulaşmak ve e-posta gönderip almak amacıyla kullanılıyor. Türkiye'de en fazla kullanılan bir diğer özellik ise MSN, ICQ, Yahoo Messenger gibi yazılımlarla yapılan "eşzamanlı mesajlaşma''. İnterneti eşzamanlı mesajlaşma için kullandığını belirtenlerin oranı dünyada yüzde 31, Avrupa'da yüzde 38 olarak saptanırken, Türkiye'de her iki internet kullanıcısından biri interneti eşzamanlı mesajlaşma (yüzde 54) için kullandığını belirtti. Öte yandan interneti, "satın alınmak istenen ürün hakkında bilgi edinmek, banka işlemleri yapmak ve on-line ürün satın alma'' amacıyla kullananların oranı Avrupa ve dünyada, Türkiye'ye göre çok daha yüksek. Satın alınmak istenen ürün hakkında bilgi edinmek için kullandığını belirtenlerin oranı dünyada yüzde 56, Avrupa'da yüzde 70 iken, bu oran Türkiye'de yüzde 27 olarak belirlendi. Aynı şekilde banka işlemlerini internet üzerinden yapanların oranı dünyada yüzde 39, Avrupa'da yüzde 56 iken Türkiye'de ise yüzde 12 olarak saptandı. Avrupa'da her iki internet kullanıcısından biri interneti alışveriş amaçlı kullandığını belirtirken, Türkiye'de bu oran yüzde 7'de kaldı.

 
Cep telefonu ise bir ihtiyaç
Araştırmaya göre, dünyada ve Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de yüzde 92 ile hanelerin hemen hemen tamamında en az bir cep telefonu bulunuyor. Türkiye'de kullanıcıların yüzde 99'ı cep telefonunu aramak ve aranmak için kullanıyor. Katılımcıların yüzde 77'si mesajlaşmak, yüzde 42'si müzik ve radyo dinlemek, yüzde 33'ü takvim ve zamanını planlamak, yüzde 26'sı eşzamanlı mesajlaşma için cep telefonu tercih ediyor. Türkiye'de cep telefonu kullanıcılarının yüzde 63'ü "nerede olursam olayım ulaşılabilir olmak benim için önemli'' derken, yüzde 76'sı güncel haberleri izlemeye önem veriyor. "En son model bir cep telefonu taşımak başkalarına hoş bir izlenim yaratır'' görüşünü savunanların oranı yüzde 17 olurken, cep telefonuna ihtiyaç duymayanların oranı da yüzde 7 olarak belirlendi.

 

Taraf