MedyaFaresi MedyaFaresi

Avrupa Sol Partisi: Türkiye AB'ye tam üye olmamalı

Avrupa Sol Parti lideri Violeta Tomic, "Türkiye'de yoğun bir şekilde insan hakkı ihlali işlendiği için Avrupa Birliği'ne tam üye olmasını kabul edemeyeceğini" söyledi.

Eklenme: 30 Nisan 2019 21:11 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 22:02

Euronews'in haberine göre, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Raw Politics programına konuk olan parti liderlerinden Avrupa sol ittifakının komisyon başkanlığı için aday ismi Tomic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalif isimlere de siyasi anlamda hayat hakkı tanıması gerektiğini ama şu anda muhalif bir çok ismin hapishanede olduğunu vurguladı. Tomic bu nedenlerle Türkiye'nin tam üye olmaması gerektiğini vurguladı.

"Avrupa Birliği Hristiyan değerlere değil anti-faşizme dayanarak kuruldu"

Bazılarının Avrupa Birliği'nin Hristiyan değerler üzerine kurulduğunu savunabileceğini belirten Tomic "Bence birlik anti-faşizm üzerine kuruldu. Çünkü İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra barış içinde yaşamamız gerektiği sonucuna vardık" ifadelerini kullandı.

"IŞİD'in doğmasında NATO ile birlikte bizim de sorumluluğumuz var"

Tomic Irak, Libya, Suriye ve Afganistan işgal edilip yerler bir olurken NATO ile birlikte Avrupalı ülkelerin de sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Tomic "Bizim askerlerimizin oralarda ne işi vardı?" sözlerini kullandı.

Hiçbir şeyin IŞİD'in faaliyetlerini meşru gösteremeyeceğini belirten Tomic ama bunun her zaman bir sebeb-sonuç ilişkisi olduğunu vurguladı.

Avrupa'nın tamamen tarafsız olması gerektiğini ifade eden Tomic, Eski Yugoslavya kökenli olduğunu hatırlatarak herhangi bir ittifaka üye olmadıklarını ve Avrupa da tarafsız olursa dünyanın her tarafından dostlar edinebileceğini belirtti.