MedyaFaresi MedyaFaresi

Türkiye için hapis yatmayı göze aldı!

Ermeni Soykırımı’nı inkar edenlerin cezalarını ödemek için 1 milyon Euro’luk bir fon ayıran Nekkaz, 'gerekirse hapis yatarım' dedi.

Eklenme: 12 Ocak 2012 20:04 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 14:26

Bu Türkiye’ye savaş ilanı niteliğindedir

Cezayir asıllı Fransız işadamı ve insan hakları aktivisti Rachid Nekkaz MAZLUMDER’in konuğu olarak geldiği İstanbul’da neden Ermeni Soykırımı’nı inkar edenlerin cezalarını ödemek için 1 milyon Euro’luk bir fon ayırdığını açıkladı.
Nekkaz "Bir milyon euroluk bir fon oluşturarak tepkimi göstermemin nedeni bu yasa ile ifade özgürlüğünün ve bireysel hakların ciddi bir şekilde ihlal edilecek olması. Diğer bir taraftan bu yasa Türk halkının onuruna yapılmış bir saldırı ve buna karşı tepki gösterme ihtiyacı hissettim" dedi.

"HAPİS YATMAM GEREKİRSE ONU DA GÖZE ALIRIM"

Rachid Nekkaz 23 Ocak’ta Ermeni Soykırımı İnkar yasasının Fransız Senatosu tarafından kabul edilmesi durumunda eyleme geçmek için zaman kaybetmeyeceğini de belirtti ve şöyle devam etti:

"Bu yasa geçer geçmez Türk halkının Ermeni soykırımından sorumlu olmadığını düşünen bir Fransız yurttaşı olarak bu yasaya karşı geleceğim, gereken cezayı ödeyeceğim ve bir yıl hapis yatmam gerekirse onu da göze alacağım."

"TÜRKİYE’NİN CEZAYİR ÇIKIŞI DOĞRUYDU"

Türkiye’nin krizi ele alışını da değerlendiren Nekkaz bazı hataların yapıldığını ancak AKP hükümetinin sorunu ele alış biçimini başarılı bulduğunu söyledi. Nekkaz "Türkiye’nin yasaya tepkisinde öne çıkan iki davranış vardı. Bunlardan iki çok negatif olan ve yanlış olduğunu düşündüğüm 5000 Türk’ün Fransız Ulusal Parlamentosu’nun önünde Türk Bayrakları ile eylem yapması. Bence bu yanlış bir hamle. Ancak Başbakan Erdoğan’ın eğer bu yasa çıkarsa Cezayir Soykırımı’nı Türkiye parlamentosunda gündeme getireceği yönündeki açıklamasını yerinde ve etkili buldum" dedi

"CEZAYİR BAŞBAKANI HALKININ GÖRÜŞLERİNİ TEMSİL ETMİYOR"

Nekkaz, Türkiye’nin Fransa ile yaşadığı krize Cezayir’i alet etmemesini talep eden Cezayir Başbakanı Ahmet Uyahya’nın Cezayir halkının bu konudaki görüşlerini temsil ettiğini düşünmediğini de sözlerine ekledi.
"Cezayir şizofrenik bir ülke. Halkı Türkiye’nin bu davranışını çok olumlu karşıladı. Cezayir’in en büyük partisi olan FLM partisinin başkanı da halk gibi düşünüyordu. Hiç uluslararası ilişkilere karışmayan Başbakan, Fransa’yı özellikle de Nicholas Sarkozy’i rencide etmemek için böyle bir açıklama yaptı" diye konuşan Fransız işadamı yasa teklifinin sadece siyasi bir hamle olduğunu düşündüğünü de dile getirdi. Nekkaz açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Fransa’da seçim dönemi içindeyiz. Sarkozy kendisi de aday olduğu için tamamen seçimlere yönelik, 500 bin Emeni’nin oyunu almak için bu yasayı ortaya attı. Bu önemli çünkü burada Ermeni toplumunun acıları siyasi amaçlar için kullanılmakta. Bu tür konuların siyasete hiçbir şekilde alet edilmemesi gerektiğini düşünüyorum."

"FRANSIZLAR ERMENİ SOYKIRIMI KONUSUNDA BİLGİSİZ"

Nekkaz ayrıca Fransız kamuoyunun Ermeni Soykırımı İnkar yasasını desteklediğini ancak bu desteğin tarihsel bilgi sahibi olmalarından değil Türkiye’ye ve İslam kültürüne karşı olan önyargılarından kaynaklandığını söyledi. Cezayir asıllı Fransız işadamı bu konudaki görüşlerini şöyle açıkladı:

"Fransız kamuoyunun Ermeni Soykırımı konusunda çok bilinçli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Türkiye ile ilgili Fransızlar’ın kafasında bir imaj var. Büyük ve Müslüman bir ülke olan Türkiye İslamofobinin yükselişe geçtiği bu dönemde Fransızlar tarafından sempati ile karşılanmıyor. Ayrıca Fransızlar hem Ermeni meselesi hem de Kürt meselesi ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Türkiye’ye negatif bakıyor."

"BM NEZDİNDE OLUŞTURULACAK MAHKEMEDE TARTIŞILMALI"

Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili tartışmaların meclislerin aldıkları kararlar ile çözülemeyeceğine inandığını söyleyen Nekkaz bu işin tarihçilere ve yetki sahibi mahkemelere bırakılması gerektiğini belirtti ve "Burda farklı boyutlar var. Bir tanesi bu konular belki de Birleşmiş Milletler nezdinde oluşturulacak tarih ile ilgili bir mahkemede tartışılmalı. Bu mahkeme yargıçlar ve tarihçilerden oluşabilir ve tarihin belli dönemleri ile ilgili alınması gereken kararlar varsa bu mahkeme bu görevi objektif bir biçimde seçim yarışına malzeme etmeden yerine getirebilir" dedi

BURKA YASAĞI İÇİN 29 KADININ CEZASINI ÖDEMİŞ

11 Nisan 2011 yılında yürürlüğe giren Burka yasağı sonrasında da bu yasadan mağdur olanlar için 1 milyon euroluk bir fon oluşturduğunu söyleyen Nekkaz şimdiye kadar bu yasak nedeniyle ceza alan 29 kadının cezasını ödediğini, bunu yaparken olayı olabildiğince sansasyonelleştirerek Fransız hükümetine yasağın saçmalığını göstermeye çalıştığnı açıkladı. Ermeni Soykırımı İnkar Yasası ile ilgili olarak da aynı yönetmi izleyeceğini söyleyen Nekkaz militan bir ruhu olduğunu ve doğru bildikleri için savaşmaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. Nekkaz açıklamasını şöyle bitirdi:

"Senatoya gelmiş olan bu yasa Türkiye’ye bir savaş ilanı niteliğindedir. Dolayısıyla Türkiye’nin bu harekete gereken cevabı sert bir şekilde vermesi gerekir. Tabi ki ben bir militan olarak kendi siyasi gayretlerimi devam ettireceğim. 2012 seçimlerine de bağımsız bir aday olarak katılacağım."