MedyaFaresi MedyaFaresi

"Türk televizyonculuğu taklit ve hırsızlık üzerine kurulmuştur!!!" Taner Dileklen'den çarpıcı bir analiz!

Kimse özgün bir şeyler yapmak için kafa yormaz. Olanı, tutanı taklit eder. Sadece diziler değil elbet. Yarışmalar, programlar, hatta haber bültenleri ve haber programları bile taklittir, birbirinden çalıntıdır.

Eklenme: 22 Temmuz 2006 15:50 - Güncelleme: 01 Nisan 2016 06:50

Yalancı Yarim ve taklitçi televizyoncular…

Okuduğum bir haber uzun süredir yazmak istediğim bir konuyu hatırlattı. Haberde, usta yönetmen ve senarist Nejat Saydam'ın çocuklarının Star televizyonu yöneticilerine ve yapımcı Faruk Bayhan'a sitemi anlatılmıştı. Nejat Saydam'ın çocukları, Star TV'deki "Yalancı Yarim" adlı diziyle ilgili. "1962 yılında senaryo yazarlığı ve yönetmenliği Nejat Saydam tarafından yapılmış olan, Belgin Doruk, Ayhan Işık, Sadri Alışık (ki dizideki adı da Sadri) üçlüsünün ikinci filmi olan 'Küçük Hanımefendinin Şoförü' adlı filmin konsept olarak bire bir aynısıdır.

Hatta öyle aynısıdır ki, 1962 de Suna Pekuysal'ın oynadığı karaktere bugün Suna (Pekuysal), Ayhan Işık'ın annesi rolüne Belgin (Doruk), mutfağın emektarlarına Cevat (Kurtuluş) ve Sami (Hazinses), babaya ise Hulusi (Kentmen) adları bile verilebilmiştir" diyerek, yapımcı Faruk Bayhan ve yayıncı Star TV'ye sitem ediyorlar. Yerden göğe haklılar.

Yine çok değil bir, iki gün önce İzmirli amatör bir müzisyenin Hırsız-Polis" dizisinin jenerik müziği "İmkansız Aşk"ın kendisinden çalındığı iddiasıyla dava açmaya hazırlandığını okudum.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün."Bir İstanbul Masalı"nın, "Haziran Gecesi"nin Amerikan Sineması'ndan "Yağmur Zamanı"nın Türk Sineması'ndan esinlenme olduğu çok açık. ("Amerikan Pastası"nın taklidi "Ümit Milli" ve "Polis Akademisi"nin taklidi "Ah Bir Polis Olsam"ı saymıyorum bile…)

Uzun lafın kısası Türk Televizyonculuğu esinlenme, hırsızlık ve taklit üzerine kurulmuştur. Kimse özgün bir şeyler yapmak için kafa yormaz. Olanı, tutanı taklit eder. Sadece diziler değil elbet. Yarışmalar, programlar, hatta haber bültenleri ve haber programları bile taklittir, birbirinden çalıntıdır. Bunun da nedeni, ucuz etin yahnisi. Ucuz insanlar, ucuz ürünler yapar. Kendi ucuzlukları anlaşılmasın diye de, kaliteyi içlerine almazlar.