MedyaFaresi MedyaFaresi

Büyük ihaleyi Türk Telekom ve Vodafone, birlikte kazandı

Mobil haberleşme altyapısı olmayan bin 472 yerleşim yerine bu hizmetin götürülmesi için düzenlenen ihale, en iyi teklifi veren Türk Telekom ve Vodafone iş ortaklığında kaldı.

Eklenme: 02 Haziran 2017 12:51 - Güncelleme: 02 Haziran 2017 14:10

Türk Telekom açıklamasına göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından mobil haberleşme altyapısı olmayan bin 472 yerleşim yerine bu hizmetin götürülmesi amacıyla 13 Mart'ta yapılan ihale sonuçları açıklandı. İhaleyi, KDV hariç 1 milyar 587 milyon TL ile en iyi teklifi veren Türk Telekom ve Vodafone iş ortaklığı kazandı.

Türkiye'de mobil iletişim hizmetinden faydalanmayan hiçbir yerleşim yerinin kalmaması için birlikte çalışacak olan Türk Telekom Grubu ve Vodafone arasında bu kapsamda yüzde 51 Türk Telekom Grubu'nun mobil operatörü Avea, yüzde 49 Vodafone paya sahip olmak üzere bir iş ortaklığı kurulacak.

Türk Telekom ve Vodafone sahip oldukları altyapı, teknoloji ve bilgi birikimini, bakanlığın önderliğinde hayata geçirilen ve 36 ay içerisinde tamamlanması planlanan söz konusu projede birlikte kullanacak.

Coğrafi zorluklar ve yüksek altyapı maliyeti nedeniyle mobil haberleşme hizmetinin verilemediği bölgelere özel olarak hazırlanan "Mobil Haberleşme Altyapısı Olmayan Yerleşim Yerlerine Altyapı Kurulması Projesi"nde, tüm masraflar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, Evrensel Hizmet Bütçesi'nden karşılanacak.

İhaleyi kazanan Türk Telekom Grubu ve Vodafone tarafından kurulacak iş ortaklığı kapsamında inşa edilecek altyapı, diğer operatör ve aboneler tarafından da kullanılabilecek.

- "Kırsal kesimdekilere en iyi mobil haberleşme deneyimini yaşatacağız"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, proje kapsamında en kısa zamanda çalışmalara başlayarak kırsal kesimlerde yaşayan halka en iyi mobil haberleşme deneyimini yaşatmayı hedeflediklerini belirtti.

Doğan, "Amacımız, projenin tamamlanmasıyla birlikte mobil kapsama alanını daha da yükseltmek. Vodafone ile birlikte kuracağımız iş ortaklığıyla mükerrer yatırımın önüne geçerek kaynakları çok daha verimli kullanacağız. Bundan sonraki dönemde de bu tarz iş birliklerine devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel de Vodafone Türkiye'nin altyapıda rekabet değil, iş birliği vizyonuyla faaliyet gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Türk Telekom ile kuracağımız altyapı paylaşımına dayalı yatırım modeli ile hem ülkemizin kaynaklarından tasarruf etmiş olacağız hem de ülkemizin dört bir köşesindeki vatandaşlarımızı dijital geleceğe çok daha hızlı bir şekilde hazırlayacağız. Sektörümüzde bu ihalede olduğu gibi ortak yatırım ve altyapı paylaşımını teşvik edici modellerin geliştirildiği bir iklim sağlanırsa Türkiye'nin telekomünikasyon sektöründe kendi bölgesinin öncü ülkelerinden biri olabileceğini öngörüyoruz."

Etiketler : türk telekom, vodafone