MedyaFaresi MedyaFaresi

Türk sinemasında deprem... Fida Film battı

Şahan Gökbahar'ın 25 milyon TL kaptırdığı Tiglon'un sahibi Fida Film mali darboğaza düştü. Her iki şirket için iflas erteleme talebinde bulunuldu. 

Eklenme: 06 Haziran 2014 09:55 - Güncelleme: 20 Mart 2016 05:58

Radikal Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre Fida Film, yapımcılık, film ithalatı, sinema reklamcılığı ve film dağıtımında faaliyet gösteriyordu. Fida, Tiglon’u 2011’de bünyesine katmıştı. Fida’nın yapımını üstlendiği filmler arasında rekor izleyiciye ulaşan AROG, Yahşi Batı, Nefes, Av Mevsimi, Kabadayı, Çanakkale 1915 gibi onlarca film yer aldı.

İflas erteleme talebinde bulunululan Fida Film ve Tiglon İletişim için mahkeme dosyayı bilirkişiye teslim etti. Hazırlanacak rapor sonrası tedbir kararının verilip verilmeceği karara bağlanacak. 1965’te kurulan Fida Film ve bağlı şirketi Tiglon İletişim Sistemleri Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. için mahkemeye iflas erteleme başvurusu geçtiğimiz 26 Mayıs günü yapıldı. Şirketin dosyası İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde bulunuyor. 

Şirketler borca batık

Her iki şirket için yapılan başvuruda, şirketlerin borca batık durumda olduğu kaydedildi. Mahkemenin tedbir kararı vermesi durumunda, şirketler alacaklılara karşı korumaya alınmış olacak. Mahkeme, başvuru dilekçesinde sıralanan durumların oluşup oluşmadığının tespiti için bilirkişi raporu hazırlatılması kararı aldı; dosya bilirkişi heyetine teslim edildi.