MedyaFaresi MedyaFaresi

Türk sevgilisi var diye ordudan atılıyor!

Hollandalı kadın onbaşı Türk erkek arkadaşı olduğu için ordudan atılmak isteniyor.

Eklenme: 21 Ocak 2015 18:56 - Güncelleme: 10 Mart 2016 19:20

Hollanda ordusunda onbaşı rütbesiyle görev yapan bir kadının, Türk kökenli bir erkekle ilişki kurduğu için işine son verilmek istendiği bildirildi.

Hollanda'da yayınlanan AD gazetesinde yer alan haberde, Savunma Bakanlığı'nın, erkek arkadaşının kökeninden dolayı Yvette isimli onbaşıyı görevden almayı düşündüğü belirtildi. Kadın onbaşıya başta Kara Kuvvetleri Komutanı olmak üzere orduda görevli meslektaşlarının destek verdiği kaydedildi.
 

Yasalara göre, Hollanda ordusunda görev yapanlar, sadece bu ülkenin bilgi paylaşımında ve istihbarat ilişkisinde bulunduğu ülkelerin vatandaşlarıyla evlenebiliyor ya da birlikte yaşayabiliyor. Bu konudaki araştırmaları yapan Hollanda Askeri İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı'nın (MIVD) Türk istihbaratıyla işbirliğinin bulunmadığına yer verilen haberde, Hollandalı onbaşının Türk erkek arkadaşı olduğu için bakanlık tarafından "sakıncalı" görüldüğü kaydedildi.

AKLIMA GELMEZDİ

Yaklaşık 13 yıldır Hollanda ordusunda görev yapan ve bu kapsamda iki kez Afganistan'a da gönderilen onbaşı, gazeteye yaptığı açıklamada, mesleğini ve erkek arkadaşını sevdiğini söyledi. Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu, istihbarat birimlerinin bu çerçevede erkek arkadaşıyla ilgili bilgi edinmeleri gerektiğini belirten onbaşı Yvette, kendisine verilen desteğin mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Yvette, Mehmet isimli Türk erkek arkadaşıyla 2012 yılında Bodrum'da tanıştığını ve bir sene sonra Hollanda'da yaşamaya karar verdiklerini anlatarak, "Aşık olduğum için sorun yaşayacağım aklıma gelmezdi" diye konuştu.

Benzer sebeple işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Hollanda ordusunda görevli personel sayısının 20 dolayında olduğu belirtiliyor. Hollanda hükümeti, 2013 yılında yürürlüğe giren bu çerçevedeki yasayla casusluk faaliyetlerinin önüne geçmeyi hedefliyor. AA