MedyaFaresi MedyaFaresi

Türk olduğum için defol diye bağırıyorlardı!

Norman Atlantic feribotundan en son kurtarılan Türk kadının, kurtarma operasyonu sırasında yaşadıklarıyla ilgili anlattıkları kan dondurdu.

Eklenme: 31 Aralık 2014 20:32 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 04:22

Gemide dehşet saatlerini yaşayan 54 Türk vatandaşından 32 kazazedenin, THY’ye ait özel bir uçakla önümüzdeki saatlerde Türkiye’ye ulaştırılması beklenirken yolculardan dehşet anları ile ilgili açıklama gelmeye devam ediyor.
 
"TÜRK OLDUĞUM İÇİN ‘DEFOL’ DİYE BAĞIRIYORLARDI. IRKÇI ŞİDDETE MARUZ KALDIK"
 
Yaşadıklarını Doğan Haber Ajansı’na anlatan yolculardan Ülkü Tiryakioğlu, gemiden kurtarılan en son kadın olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Irkçı şiddete maruz kaldık. 71 yaşındayım ve Pazar günü ilk kurtarma helikopterleri gelmeye başladığında merdivenin yanında, hemen önündeydim… 2 Yunanlı olduğunu tahmin ettiğim mürettebat, merdivenin önünde herkesi tek tek helikoptere bindiriyordu. Ben orada, en önde olmama rağmen hep bana İngilizce ‘Wait wait (bekle)’ dediler. Arkadan insanları seçerek, muhtemelen kendi yurttaşlarını yukarı çıkardılar. Beklettiler, beklettiler ve bu sefer arkamdaki kadınlar beni linç etmeye, can yeleğimden çekmeye başladılar, montumu parçalamaya çalıştılar.
‘Get out (defol)’ diye bağırdılar. Yine Yunanlı mürettebattan biri geldi ve o da ağzından köpükler saçarak bize, ‘Get out’ diye bağırıyordu. ‘Defol’ diye bağırıyor, geriye itiyordu. Arkadan tek tek seçerek insanları kurtardılar ve daha sonra o helikopterler de gelmedi. Hep ikişer kişi ikişer kişi kurtarıldı. Benim umudum kalmadı ve geri döndüm.” 
 
"GAZ ODASINDA, GAZLA ÖLMEYİ TERCİH ETTİK"
 
Akşam ikinci yangından sonra yeniden helikopterlerin geldiğini söyleyen Tiryakioğlu, “Yukarıdan ‘Kadınlar gelsin’ diye bir ses duyduk. Sığındığımız küçücük bir oda vardı en üst katta. Zaten başka da bir yer yoktu. Ona da gaz odası diyoruz. Devamlı gaz soluyorduk, fakat dışarıda kalmamıza imkan yoktu. O kadar soğuk ve yağmur ile atılan sular… Zaten sırılsıklam olmuştuk. O gazla ölmeyi tercih ettik. ‘Kadınlar’ denilince yeni bir kurtulma umuduyla tekrar çıktım. Yine zannediyorum bir mürettebat, ben geçmek isteyince, Türk olduğumu da anladı ‘No, no’ diyerek, sırayı işaret etti. Sıranın en arkasına düştüm. Bütün genç erkekler hepsi benim önümdeydi. Yeşil montlu genç bir erkek, kolumdan tutarak beni arkaya doğru savurdu” diye kurtarma operasyonunu anlattı. 
 
Çok kötü anlar yaşadıklarını dile getiren Tiryakioğlu, “Yani insanlardan gelen çok kötü anlar yaşadık. Yüzümüze ‘Defol’ diye bağırmaları çok acı oldu. Genç bir kız yüzüme tükürerek, ‘Defol’ diye bağırdı. Irkçı şiddet çok kötüydü” derken gözyaşlarını tutamadı.
 
BEN EN SON KURTARILAN KADINIM
 
Türkiye’de olsa bunların yaşanmayacağını öne süren Tiryakioğlu, “Türkiye’de ne Yunanlılara ne başka milletten olanlara bu yapılırdı. Onlar bizim misafirimiz diye düşünürdük. Ben hiç ırkçı değilim, ama her halde olmalıymışım. Gerçekten çok üzgünüm ve ben en son kurtarılan kadınım. Sonra tüm umutlarım gitti, tekrar gaz odasına girdim ve bekledim. Çünkü artık umudum yok, beni almayacaklar diye. Sonra gelenlerin İtalyanlar olduğu söylendi. Beni gördüler ve helikopter pilotları alıp yukarı çekti. Çok kötü anılarla ayrılıyorum. Doğanın, yangının yaptığından çok beni üzen bu ırkçı davranışlar oldu. 21. yüzyılda yakın komşumuzdan böyle bir şey göreceğimizi zannetmiyordum. Çok acı oldu” diye sözlerini sürdürdü.
 
"BİZE ŞEFKAT GÖSTEREN İTALYANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM"
 
Ben İtalyanlara, İtalyan donanmasına ve bize gösterdikleri şefkate teşekkür etmek istiyorum. Doktorların gösterdiği yakınlık, çalışanların gösterdiği sevgi ve fedakarlığı asla unutamayacağım. Kızılhaç görevlileri de son derece şefkatli, güler yüzlü ve iyiydiler” dedi. 
 
Tiryakoğlu, kendilerini karaya çıkaran San Giorgio askeri hastane gemisinin mürettebatı ve kaptanına da teşekkür etti. DHA