MedyaFaresi MedyaFaresi

Türk basını için kara gün: Bekir Coşkun'u kaybettik

Medyafaresi.com özel haber- Uzun süredir tedavi gören meslek büyüğümüz, duayen gazeteci Bekir Coşkun vefat etti. Medyafaresi.com olarak Bekir Coşkun'a Allah'tan rahmet, tüm medya dünyasına ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Eklenme: 18 Ekim 2020 21:35 - Güncelleme: 18 Ekim 2020 21:42

BEKİR COŞKUN KİMDİR?

1945 yılında Şanlıurfa'da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978’de Günaydın Gazetesi'ne geçti. Köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah Gazetesi'nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993'te Hürriyet Gazetesinde geçti.

Şu ana kadar yayımlanmış 4 adet kitabı bulunmaktadır: "Dövlet", "Avukatımı İstiyorum", "Pako'ya Mektuplar" ve "Ben Pako". Köpeği Pako’nun adıyla kaleme aldığı yazılar yayımlanmıştır.

TRT'de yayımlanan "Pako’ya Mektuplar" adlı dizi başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonu tarafından satın alınmıştır. Hayvansever kişiliğiyle de bilinen yazar; keman çalabilmektedir, bir doğa ve deniz tutkunudur. Yaz ayları Ayvalık'ın Cunda Adası'nda ikâmet etmektedir. Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihi itibarıyla Hürriyet Gazetesi'de ayrılıp, 25 Eylül 2009 tarihi itibarıyla HaberTürk gazetesinde yazılarına başlamıştır.

Ancak referandumda AKP hükümetine karşı yazdığı yazılardan dolayı baskı gördüğünü iddia eden Coşkun'un işine 20 Eylül 2010 itibariyle de son verilmiştir. Bekir Coşkun, 3 Kasım 2010 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde Onuncu Köy köşesinde yazmaya başladı. Daha sonra da Sözcü gazetesinin yazar ailesine katıldı.

Vefat edene kadar Bekir Coşkun Sözcü gazetesinde yazmaya devam etti.

ayrıntılar geliyor.

Etiketler : bekir coşkun