MedyaFaresi MedyaFaresi

Türbanda ezberi bozuldu, nasıl oy devşiririm diye...

Erdoğan'ın başlattığı kızlı-erkekli evde kalma tartışmalarına, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan sert yorum geldi.

Eklenme: 07 Kasım 2013 10:29 - Güncelleme: 05 Nisan 2016 07:16

Kılıçdaroğlu, KanalTürk televizyonunun canlı yayınına katılarak, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmalarına ilişkin tartışmalar ve bu konuda yapılabilecek düzenlemeler hakkındaki görüşlerini açıkladı ve Erdoğan’a yanıt verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, başörtülü milletvekillerinin TBMM Genel Kuruluna gelmesinin ardından CHP’nin tavrı karşısında ezberinin bozulduğunu, bunun üzerine de yeni bir tartışma konusu olarak kız ve erkek öğrencilerin birlikte kaldığı evleri gündeme getirdiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun aklın ve mantığın kabul edemeyeceği bir tartışma, saçma bir düşünce olduğunu söyledi.

"Bir başbakan bizim gençlerimizin tümünü töhmet altında bırakamaz. Anne ve babaları, üniversiteye gönderdiği gençler dolayısıyla böyle ağır bir suçlama ile karşı karşıya bırakamaz" diyen Kılıçdaroğlu, zinayı suç olmaktan çıkaran bir hükümetin şimdi neyin hesabını yaparak böyle bir yaklaşım içine girdiğini anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.

Aynı evlerde yaşayan kız ve erkeklerin hangi hukuka göre, neyle suçlanacağını soran Kılıçdaroğlu, "Gençlerin namus bekçiliğini yapmak ne zamandan beri siyasetçilerin işi oldu. Siz, o gençleri nasıl bu kadar ağır suçlarsınız. Yazık, günah değil mi? Anlamakta güçlük çekiyorum. Ruh hali sağlıklı birinin yapacağı bir şey değildir bu. Bütün dünyaya bizi rezil ediyor" değrlendirmesinde bulundu.

"Gencecik çocuklar üzerinden siyaset yapmaya kimsenin hakkı yoktur"

Hükümetin asıl görevinin üniversite gençlerinin barınma sorununu çözmek, yurt yapmak olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün bunları ’mütedeyyin insanları nasıl aldatırım, oy nasıl devşiririm’ hesabı üzerinden yapıyor. Türbanda ezberi bozuldu, şimdi buradan yeni oy devşirme mekanizmaları yaratmaya çalışıyor. Yazık, günahtır. Gencecik çocuklar üzerinden siyaset yapmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.