MedyaFaresi MedyaFaresi

Tunceli'deki PKK'lılar Haziran'da çekiliyor!

Türkiye'deki PKK'lıların Irak'a çekilmesi devam ederken Tunceli'deki grubun eylül ayı sonunda çekileceği belirtildi.

Eklenme: 28 Mayıs 2013 18:36 - Güncelleme: 03 Mart 2016 06:58

ÇÖZÜM süreci kapsamında Türkiye'deki PKK'lıların Irak'a çekilmesi devam ederken; Tunceli'deki grubun Haziran ayında başlayacak çekilmenin eylül ayı sonlarına doğru tamamlanacağı belirtildi.

PKK'nın 8 Mayıs'tan itibaren çekileceğini açıklamasından sonra Karadeniz Bölgesi'nde bulunan yaklaşık 20 kişilik PKK'lı grup, sonbahar aylarında bölgeden ayrılarak Tunceli bölgesine gelirken; kışı Sivas'ta geçiren 7 kişilik grubun ise Tunceli'ye gelmek için 10 gün önce yola çıktığı öğrenildi. Tunceli bölgesinde, daha önce 230 ila 250 kişi oldukları tahmin edilen PKK'lıların, yapılan izleme sonrasında aslında 300 kişi oldukları tespit edildi.

MUNZUR VE PÜLÜMÜR'DE SU SEVİYESİNİN AZALMASINI BEKLİYORLAR

PKK'lıların Kuzey Irak'taki yöneticilerine telsizle verdikleri bilgilerde, bahar mevsimiyle birlikte Munzur ve Pülümür Çayları'ndaki su yoğunluğunun artmasından dolayı bu nehirleri aşamadığı için beklemede olduğu öğrenildi. PKK'lıların nehirleri geçebilecek noktalarda ise askeri karakolların bulunduğu kaydedildi. PKK'lılar, Irak'a gitmek için bu yüzden Munzur ve Pülümür Nehirlerindeki su seviyesinin azalmasını beklemek zorunda kaldıkları öğrenildi.

 Tunceli'deki ilk PKK'lı grubunun Haziran ayının ilk haftasında çekilmeye başlayacağı ve 300 kişilik grubun çekilmesinin ise Eylül ayı sonlarında tamamlanacağı belirtildi.

 KOBRA HELİKOPTERE ROKETLİ SALDIRI İDDİASI
 
Öte yandan, PKK'lıların çekilmeye başladığı 8 Mayıs'tan önce 6 Nisan günü, Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'na ait 2 helikoptere Hozat İlçesi sınırları içerisindeki dağlık bölgede keşif uçuşu yaptığı sırada, roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı iddia edildi. Aliboğazı Vadisi'ndeki Mıh Taşı ve Şelale mevkiinde kontrol için alçak uçuş yaparken ateş açılan Kobra helikopterlerine, roketatar mermilerinin isabet etmediği öğrenildi.

 Bölgedeki PKK'lıların da Kandil'deki örgüt merkeze geçtikleri telsiz mesajında, saldırıyı bölgedeki 15 kişi oldukları tahmin edilen TKP ML TİKKO militanlarınca gerçekleştirdiğinin bildirdiği öne sürüldü.

Milliyet