MedyaFaresi MedyaFaresi

Tunceli’de yaşanan çocuğa istismar Meclis gündemine taşındı

Tunceli’nin Pertek ilçesinde Harun Yıldırım adlı kişinin yaşları 11 ile 16 arasında değişen çok sayıda erkek çocuğu istismar ettiği ortaya çıktı.

Eklenme: 10 Ocak 2020 11:14 - Güncelleme: 10 Ocak 2020 11:18

Medyafaresi.com (Ankara)

HDP Dersim Milletvekili ve Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkanı Alican Önlü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a Tunceli’nin Pertek ilçesinde Harun Yıldırım adlı kişinin yaşları 11 ile 16 arasında değişen çok sayıda erkek çocuğuna istismarıyla ilgili sorular yöneltti.

Pertek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada gizlilik kararı alınmasının gerekçesini soran Önlü, Harun Yıldırım dışında olaya ilişkin gözaltına alınan veya tutuklanan kişiler olup olmadığını sordu.

HDP’li Önlü’nün soru önergesi şöyle:

Dersim’in kültürüne, kimliğine, insanlarına yönelik saldırılar bilinçli ve planlı bir politikadır. Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cem Tekinoğlu’nun “bazı kadın öğrencilere cinsel saldırıda bulunduğu, öğrencileri tehdit ederek vali, kaymakam ve üst düzey kamu görevlileri ile para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı” kadın öğrencilerin beyanıyla yakın dönemde ortaya çıkmıştı. Şimdi de Dersim’in Pertek ilçesinde Harun Yıldırım adlı kişinin yaşları 11 ile 16 arasında değişen çok sayıda erkek çocuğu istismar ettiği ortaya çıkmıştır.

1. Pertek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada gizlilik kararı alınmasının gerekçesi nedir?

2. Fail Harun Yıldırım dışında olaya ilişkin gözaltına alınan veya tutuklanan kişiler var mıdır?

3. Pertek ilçesinde diğer çocuklarında istismara uğrayıp uğramadığını tespit etmek için çalışma başlatılmış mıdır?

4. Çocuklara yönelik istismarın önlenmesi konusunda Bakanlığınız, diğer bakanlıklarla ortak ne tür tedbirler almayı planlamaktadır?

5. 2015-2019 yılları arasında Dersim’de cinsel istismar nedeniyle yapılan başvuru sayısı kaçtır? Bunlardan kaç tanesi çocuk istismarıdır?

6. Dersim’de arasında çocuk istismarı da bulunan davalarda sanık olarak bulunan kaç kişi hakkında beraat kararı verilmiştir? Bu sanıklardan kaçı kamu görevlisi.