MedyaFaresi MedyaFaresi

Tunceli'de çatışma! PKK'ya ağır darbe vuruldu!

Pülümür'de yapılan operasyonda 4 terörist ölü olarak ele geçirildi.

Eklenme: 27 Mayıs 2010 08:42 - Güncelleme: 26 Mart 2016 20:50
                       
Tunceli ili Pülümür ilçesi dağlık arazi kesiminde yapılan operasyonda 4 terörist ölü olarak ele geçirildi. Bölgede operasyonların aralıksız sürdüğü kaydedildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tunceli ili Pülümür ilçesi dağlık arazi kesiminde, bugün sabah saatlerinde güvenlik güçlerince icra edilen faaliyet esnasında, bir grup bölücü terör örgütü mensubu ile karşılaşılması üzerine çıkan çatışma sonucu 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristlerle birlikte; 4 adet Kaleşnikof piyade tüfeği (19 adet şarjör ve mühimmatı ile birlikte), 10 adet el bombası, 2 adet el telsizi, 1 adet fotoğraf makinesi, 1 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet güneş paneli, çok sayıda örgütsel doküman, muhtelif gıda ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir" denildi.

Alınan bilgiye göre, bölgede operasyonlarını sürdüren güvenilk güçleri dün gece yarısından sonra Nazımiye ile Pülümür ilçeleri arasındaki dağlık ve ormanlık alandan, Bingöl'ün Kiğı ile Yedisu ilçeleri arasındaki dağlık bölgeye doğru hareket halinde olan kalabalık bir terörist grup belirledi. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan 2 skorsky helikopterle PKK'lı teröristlerin geçiş güzergahlarına Jandarma Özel Harekat (JÖH) timleri ve özel eğitimli komandolar indirilirken, 2 kobra helikopter de teröristlerin bulunduğu noktaları ateş altına aldı.

JÖH timleri ve özel eğitimli komandolar ile teröristler arasında sabaha kadar çatışmalar yaşandı. Operasyon alanına Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı ile 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan sürekli bölgeye helikopterlerle takviye birlikler indirildi. Bölgede PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında sabah saatlerinde de devam eden çatışmalarda, bölgenin ormanlık ve kayalık olmasından da yararlanan teröristler kaçarak izlerini kaybettirmeye çalışırken, yapılan ilk arazi arama tarama faaliyetinde

Kızılmescit Köyü yakınlarında ve Bingöl sınırında da PKK'lının 4 cesedi bulundu. Bölgede operasyonlar genişletilererek sürdürülürken, teröristlerin tüm kaçış yolları tutuldu.

Terörist grubun Tunceli-Bingöl sınırını faaliyet alanı olarak tuttuğu, 30 Nisan'da Sarıyayla Jandarma Karakolu'na saldırdıkları ve bir süre sonra da Hasangazi Jandarma Karakolu'na taciz ateşi yaptıkları öğrenildi.