MedyaFaresi MedyaFaresi

Trump Türkiye ile ilgili yaptırım tasarısını imzalayacak!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım öngören savunma bütçesini imzalayacağını açıkladı.

Eklenme: 20 Aralık 2019 17:54 - Güncelleme: 20 Aralık 2019 18:07

Hafta içinde ABD Senatosu tarafından da onaylanan 738 milyar dolarlık ABD’nin 2020 yılı savunma bütçesi Başkan Trump’ın önüne geliyor. Trump ise daha önce de belirttiği gibi tasarıyı şerh düşmeden imzalayacağını açıkladı.

ABD dışındaki ülkeleri de yakından ilgilendiren bütçe tasarısı, özellikle Rusya ve Türkiye’yi etkileyecek maddelere sahip.

TÜRKİYE’YE BİRDEN FAZLA YAPTIRIM

Tasarı, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’lerle ilgili CAATSA yaptırımlarını, Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak TürkAkımı projesi için çeşitli yaptırımlar, Türkiye’nin ortak olduğu F-35 savaş uçakları projesi kapsamında sipariş verdiği ve parasını ödediği uçakların teslimatının engellenmesi ve Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını içeriyor.

Türkiye üzerinde uygulanacak yaptırımların dolaylı olarak Rusya’yı da etkilemesi beklenirken, Rusya ve Almanya arasındaki Kuzey Akımı 2 doğalgaz projesine de yaptırımlar uygulanacak.

ALMANYA KARŞILIK VERMEYECEK

Almanya Başbakanı Merkel, ABD’nin yaptırımlarına karşı olduğunu belirterek, “Yaptırımları onaylamadığımızı açıkça belirtmek için görüşmeler yapmaktan başka bir yol görmüyorum” diye konuştu.

Bu ifadeler Almanya’nın misilleme yapmayacağı yönünde algılandı.