MedyaFaresi MedyaFaresi

Trump: S-400 konusunda Türkiye'ye yaptırım düşünmüyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı ve F-35 programından çıkarılması sonrasında yaptığı açıklamada "Türkiye'ye şu an için yaptırım düşünmüyorum" dedi.

Eklenme: 18 Temmuz 2019 22:38 - Güncelleme: 18 Temmuz 2019 21:43

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı ve F-35 programından çıkarılması sonrasında yaptığı açıklamada "Türkiye'ye şu an için yaptırım düşünmüyorum"dedi.

 Trump, geçen günlerde Türkiye'nin S-400 almasını "İçinde bulundukları çok zor bir durum ve biz de ABD olarak zor bir durumda kaldık. Bütün bunlara rağmen üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz fakat bu gerçekten adil değil. S-400 almasına rağmen Türkiye ile ilişkilerimiz iyi" şeklinde yorumlamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dün Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini satın almasından dolayı ortak F-35 savaş jeti programına katılımını askıya aldığını açıklamıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı kararın 'adil olmadığını' söylerken, NATO da Türkiye'nin F-35 sisteminden çıkarılmasının 'kaygı verici' olduğunu söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada, "Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır" ifadesini kullanılmıştı.

Etiketler : yaptırım, abd, trump