MedyaFaresi MedyaFaresi

Trump Erdoğan’a Gülen’in iadesini yeniden incelettiğini söylemiş

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’in iadesi meselesin yeniden incelettiğini söylediği bildirildi.

Eklenme: 26 Kasım 2017 16:11 - Güncelleme: 26 Kasım 2017 16:17

Erdoğan ile Trump, önceki gün telefonda görüşmüş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın Erdoğan’a bundan böyle YPG’ye silah verilmeyeceğini söylediğini açıklamıştı. Beyaz Saray açıklamasında bu netlikte bir ifade kullanılmazken, Trump’ın Erdoğan’a ‘sahadaki ortaklara verilen askeri destek konusunda olması beklenen düzenlemelerle ilgili bilgi verdiği’ belirtilmişti.

Öte yandan cumhurbaşkanlığı, iki liderin ‘FETÖ’yle birlikte mücadele etme konusunda mutabık kaldıklarını açıklamış, ancak Beyaz Saray açıklamasında bu yönde bir ifade de yer almamıştı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre AKP’nin önceki günkü MKYK toplantısında, Erdoğan, Trump’la görüşmesi hakkında kısa bir bilgi verdi. Cumhurbaşkanı, görüşmenin son derece verimli geçtiğini, sadece ikili ilişkileri değil, bölgedeki gelişmeleri de ayrıntısıyla değerlendiklerini anlattı.

Erdoğan ayrıca ABD başkanından, Gülen’in iadesini bir kez daha istediğini, Trump’un da ‘konuyu yeniden incelettiğini’söylediğini aktardı.

Erdoğan, görüşmede, ‘Sarraf davası’nın geçip geçmediğiyle ilgili bilgi paylaşmadı.