MedyaFaresi MedyaFaresi

Trump, en yakın rakibine açık ara fark attı

Cumhuriyetçi partiden başkanlık aday adayı olan iş adamı Donald Trump, “Müslümanlar ülkeye alınmamalı” çıkışına rağmen desteğini artırdı. Washington Post-ABC News anketine göre, Trump’ı destekleyenlerin oranı yüzde 38 oldu

Eklenme: 16 Aralık 2015 08:42 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 07:42

ABD’de 2016’da gerçekleşecek başkanlık yarışında göçmen ve Müslüman karşıtı çıkışları ile tartışma yaratan Donald Trump, tüm eleştirilere rağmen Cumhuriyetçi Parti seçmenleri arasında destek oranını artırmaya devam ediyor. Washington Post gazetesinin ABC News kanalı ile ortak gerçekleştirdiği ankete göre, Trump “Müslümanlar bir süreliğine ABD’ye alınmasın” çıkışı ile tüm dünyadan tepki almasına rağmen bu ay destek oranını en yüksek seviyeye taşıdı.


En yakın rakibi % 15’te
Cumhuriyetçi seçmenler ve Cumhuriyetçilere yönelmiş bağımsızlar arasında yapılan ankette, Trump’ın destek oranını ekim-kasım aylarına göre 6 puan daha artırarak yüzde 38’e çıkardığı görüldü. Trump’ın en yakın rakibi yüzde 15 ile Ted Cruz oldu. Florida Senatörü Marco Rubio ve beyin cerrahı Ben Carson yüzde 12 oranında destek alırken, Jeb Bush yüzde 5’e geriledi.
Ön seçimlere yaklaşık 50 gün kalırken, ulusal anketler hızlı bir şekilde değişebiliyor. Daha önce birçok seçimde aday adaylığı döneminde önde giden adaylar ön seçimlerde geriye düşmüştü.

‘En güçlü lider’
- Ankete katılan kişilerin yüzde 47’si seçimi kazanma ihtimali en yüksek olan kişinin Trump olduğunu söyledi. Trump’ı yüzde 15 ile Cruz izledi. Yine ankete katılanların yüzde 51’ine göre, Washington’a ihtiyaç duyulan değişikliği getirebilecek isim Trump.
- Ankete göre, Cumhuriyetçi seçmenin en dürüst buluduğu isim Carson. Yüzde 24 ile ilk sırada yer alan Carson’ı bir farkla Trump izledi. ‘En güçlü lider’ ise yüzde 54 ile Trump oldu.
- Ankete katılanların yüzde 50’si göç konusunda en fazla Trump’a güvendiklerini bildirirken, terörle mücadele konusunda da yine Trump’ı seçenlerin oranı yüzde 50 oldu.

‘İslam barışçıl’
- Seçmenlerin tercihlerini yaparken en fazla önem verdiği alan ise yüzde 33 ile ‘ekonomi’. Ekonomiyi yüzde 26 ile terör tehdidi, yüzde 13 ile sağlık hizmeti, yüzde 8 ile göç meselesi, yüzde 3 ile vergi politikası izledi.
- “Ana akım İslam’ı aklınıza getirdiğinizde, sizce İslam Müslüman olmayanlara karşı şiddeti teşvik ediyor mu yoksa barışçıl bir din mi” sorusuna ankete katılanların yüzde 54’ü ‘barışçıl’, yüzde 28’i ‘şiddeti teşvik ediyor’ yüzde 17’si ise ‘fikrim yok’ yanıtını verdi.


Clinton Trump’ın önünde
Washington Post ve ABC’nin anketine göre, genel tabloda Donald Trump, Demokrat Partili Hillary Clinton’ın gerisinde. Ankete katılan tüm yetişkinlere göre, iki adayın karşılaşmasının sonucunda Clinton yüzde 53, Trump ise yüzde 40 oranında destek alacak. Sadece kayıtlı seçmenler göz önüne alındığında ise Clinton yüzde 50, Trump ise yüzde 44 oranında destek aldı.
Ayrıca ülke genelinde yetişkinlerin yüzde 69’u, Trump’ın başkan seçilmesinin kendisini endişelendireceğini belirtti. Clinton için ise bu oran yüzde 51 oldu.