MedyaFaresi MedyaFaresi

TRT'nin sınavı neden iptal edildi? Yeni sınav ne zaman?

CHP Milletvekili Turgut Dibek'in, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinin ardından TRT, sınavı iptal etti.

Eklenme: 02 Aralık 2010 08:47 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 19:08
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle 29 Kasım Pazartesi günü soru önergesi verdi. Dibek, 27 Kasım 2010 Cumartesi günü yapılan sınavda; sınav ilanına uyulmadığını belirterek, "İlana aykırı yapılan bu sınavın iptal edilmesi gerekmez mi" diye sordu. Ardından bugün yapılan açıklamada sınavın 18 Aralık 2010 Cumartesi günü yeniden yapılacağı duyuruldu. Yapılan açıklamanın ardından Turgut Dibek, şöyle dedi:

"TRT sınav ilanına aykırı sınav yapabilme cesaretini nereden buluyor? Bu sınavın usulsüz yapıldığını biz fark ettik, konuyu Meclis gündemine taşıdık, iptal edildi. Biz bu konuyu gündeme getirmeseydik sınava giren 2 binden fazla aday mağdur olacaktı" dedi.

TRT: İPTAL EDİLEN SINAVDA HERHANGİ BİR SUİSTİMAL YOKTUR

TRT ise yapım ve yayın görevlisi alımı için yapılan yazılı sınav 18 Aralıkta yenileyeceğini açıkladı. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, 27 Kasımda Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan yazılı sınavdaki soru adedinin dağılımının, ilan edilen sınav konularının yüzde ağırlığı ile uygunluk göstermemesi nedeniyle yazılı sınavın iptal edildiği bildirildi.

Evrak teslim ederek yazılı sınava katılmaya hak kazanan adayların sınavlarının Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından çoktan seçmeli test şeklinde 18 Aralık Cumartesi günü 10:00-12:00 saatleri arasında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Beşevler/Ankara adresinde yeniden yapılacağı ifade edilen açıklamada, şunlar belirtildi:

"İptal edilen sınavda herhangi bir suistimal yoktur, sadece hassasiyet gösterilerek sınav konularının yüzde ağırlıklarının ilan edildiği şekliye yapılması istenmiştir. TRT'nin söz konusu yazılı sınavı, tarafsız üniversite tarafından yapılmaktadır. TRT yönetimi de sınav sorularını, tarafsız kurum olan üniversitenin sınavı yapmasından sonra öğrenmiştir."

Açıklamada, adayların sınav başlama saatinden en az 1 saat önce sınav yerinde hazır bulunmaları gerektiği, sınav başladıktan sonra gelenlerin sınava alınmayacağı bildirildi.