MedyaFaresi MedyaFaresi

TRT, Erdoğan'a neden sansür uyguladı?

CHP, Başbakanın Diyarbakır mitinginde kullandığı "Sizin Şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki kardeşlerimizi de selamlıyoruz" cümlesindeki 'Kürdistan' sözünün TRT tarafından sansürlendiğini ileri sürdü.

Eklenme: 11 Ocak 2014 13:40 - Güncelleme: 02 Kasım 2015 19:46

CHP, Başbakanın Diyarbakır mitinginde kullandığı "Sizin Şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki kardeşlerimizi de selamlıyoruz" cümlesindeki 'Kürdistan' sözünün TRT tarafından sansürlendiğini ileri sürerek, Başbakan Yardımcısı Arınç'a bunun gerekçesini sordu. Arınç, "Söz konusu kelime, kamuoyu için çok yeni bir durum olduğundan o an için fark edilememiş ve alışıla gelen refleksle ekrana önergede belirtilen biçimde yansımıştır" dedi.

RT'den sorumlu Başbakan Yardımcısı Arınç'a, CHP Milletvekili Ali Özgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretinde kullandığı 'Kürdistan' sözünün TRT tarafından 'Kuzey Irak Kürt Bölgesi' şeklinde verilmesinin gerekçesini sordu.

ALT YAZIDA DEĞİŞTİ!

Özgündüz, soru önergesinde "Başbakan'ın konuşması sırasında söylediği, 'Sizin şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki kardeşlerimizi de selamlıyoruz' cümlesindeki 'Kürdistan' sözlerinin TRT tarafından sansürlendiğini ileri sürerek, "TRT'de canlı yayın alt yazısında 'Kürdistan' sözü 'Kuzey Irak Kürt Bölgesi' şeklinde verilmiştir" dedi. Bu anımsatmanın ardından Özgündüz, "TRT'nin başbakana sansür uygulama nedenleri nelerdir, bu sansüre kim karar vermiştir, bu kişi hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır" diye sordu.

Özgündüz, "Irak'ın kuzeyinin Kürdistan olduğunu, Hükümetinizin bizzat Başbakan tarafından açıklanması üzerine; Türkiye'nin Güneydoğusuna ve Suriye'nin Kuzeyine de aynı isimle hitap edilmesi konusunda yasal, siyasi herhangi bir çalışmanız olacak mıdır" dedi.


İŞTE O YANIT:

Arınç, yanıtında Irak'ın kuzey kesiminin, son on yıl içerisinde iç ve dış gelişmeler çerçevesinde çeşitli platformlarda "Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Yönetimi", "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi", "Kuzey Irak Kürt Bölgesi" ve "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi"  şekillerde dillendirildiğini; bu uygulamanın devletin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı ve TRT ile birlikte bütün yazılı basın ve özel televizyonlar tarafından da aynı şekilde devam ettirildiğini anımsattı.

Ancak Arınç, "Söz konusu miting sırasında sarf edilen kelime, kamuoyu için çok yeni bir durum olduğundan o an için fark edilememiş ve alışıla gelen refleksle ekrana önergede belirtilen biçimde yansımıştır" dedi.

Hürriyet