MedyaFaresi MedyaFaresi

TRT Dünya Kupası'nı kimse ile paylaşmayacak

Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

Eklenme: 24 Nisan 2014 17:00 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 19:00

TRT Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada bazı basın, yayın kuruluşlarında 2014 Dünya Kupası Futbol Şampiyonası maçlarının değişik tv kanallarında yayınlanacağına dair haberlerin çıktığı belirtildi.      

2014 Dünya Kupası futbol maçlarının Türkiye yayın haklarının sadece TRT kurumuna ait olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını TRT yayınlayacaktır. Hiçbir kanalla yayın paylaşımımız söz konusu değildir. TRT kanalları dışında Dünya Futbol Şampiyonası maçlarını hiçbir kanal yayınlamayacaktır. FIFA 2014 Dünya Kupası 12 Haziran - 13 Temmuz tarihleri arasında Brezilya'nın 12 ayrı şehrinde düzenlenecektir. Söz konusu kupa kapsamında oynanacak toplam 64 karşılaşmanın 49 adedi TRT 1 kanalından, kalan 15 karşılaşma ise TRT Spor ve TRT HD kanallarından ortak canlı yayınlanacaktır. Ayrıca canlı yayınlanan karşılaşmalar daha sonra bu kanallarda tekrar yayını ile de ekrana taşınacaktır. TRT, 45 kişilik bir ekip ile bütün maçları yerinden anlatacak, yerinden haber ve programlara 1 ay boyunca dünya kupası heyecanını izleyicilerimize yaşatacaktır."


ARINÇ 'İFTAR SAATİ MAÇ YAYINLANMAYACAK' DEDİ TARTIŞMA BAŞLADI 

2014 Dünya Kupası maçlarının sadece TRT'den değil başka TV kanallarından da yayınlanacağı ile ilgili tartışmalar geçtiğimiz aylarda başlamıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun bir soru önergesine yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Saatleri çakışan ve TRT-1 Kanalının iftar programı nedeniyle aynı zaman dilimine rastlayan karşılaşmalar her halükarda TRT ekranlarında canlı yayınlanamayacağından, yayınlanamayacak bu maçlara yönelik gelir çalışmaları yapılmakla birlikte, hali hazırda Kurum tarafından imzalanmış bir sözleşme bulunmamaktadır" demişti. Geçtiğimiz günlerde ise TV8'in Dünya Kupası maçlarını yayınlayamayacağı çünkü Dünya Kupası maçlarının pazarlama hakkını elinde bulunduran Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) kriterlerinden birinin HD yayın mecburiyeti olduğu ve TV8'in de HD yayının bulunmadığı ortaya çıkmıştı.