TRT Çocuk'un sansür gerekçesi: Çocukları günlük tartışmalardan uzak tutmak

TRT Çocuk'ta yayınlanan programda Kaz Dağları'ndaki ağaç kesimine dikkat çekmek isteyen 9 yaşındaki Utku'nun sesinin kısılıp ardından yayından alınmasına ilişkin TRT açıklama yaptı.

Eklenme: 10 Ağustos 2019 20:29 - Güncelleme: 10 Ağustos 2019 19:39

TRT Çocuk’ta yayınlanan 'Haberin Olsun' adlı çocuk programına telefonla katılan Utku isimli 9 yaşında bir çocuğun yaptığı konuşmanın sonunda Kaz Dağı'ndaki doğa talanına dikkat çekerken sesinin reji tarafından kısılmasına dair kanaldan ve program sunucusundan savunma geldi.

Çocuklara çevre bilincini aşılamak için sayısız içerik ürettiklerini söyleyen TRT çocuk sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"TRT Çocuk, kurulduğu günden bu yana çocuklarımızın gelişimini ve güzel vakit geçirmesi için birbirinden değerli içerikler üretmiş ve ailelerin en güvendiği çocuk kanalı olmuştur. 

Yerli üretim içerikleriyle Türkiye'nin ortak değerlerinden olan TRT Çocuk, aile olmanın önemi, çalışkanlık, dürüstlük gibi erdemler başta olmak üzere evrensel bütün değerleri çocuklarımıza sunmaktadır.

Bu bağlamda TRT Çocuk tam 11 yıldır çevre bilincine dair sayısız içerik üretmiş ve tekrar yayınlarıyla bu bilincin yerleşmesi büyük gayret sarf etmiştir. 
Biz TRT Çocuk olarak bütün ailelerin çocuklarına güvenle emanet ettiği kanalımızı günlük tartışmaların hep uzağında tuttuk.

Ailelerimiz ve bu konuda bize hep destek oldu. Bu tartışmaların bir canlı yayın üzerinden TRT çocuğa taşınmaması gerektiğini düşünüyoruz.

TRT Çocuk bugüne kadar olduğu gibi, ürettiği kaliteli ve güvenilir içeriklerle çocuklarımızın dostu olmaya devam edecektir."