MedyaFaresi MedyaFaresi

Topbaş'ın Damadı Kavurmacı için kaç yıl hapis cezası istendi?

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketlerine yönelik yürütülen ‘FETÖ soruşturması’nın iddianamesi kabul edildi.

Eklenme: 30 Mayıs 2017 22:03 - Güncelleme: 30 Mayıs 2017 23:10

İddianame savcılığa iade edilmiş, savcılık mahkemenin iade kararına itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, şüpheliler Mehmet Fatih Baltacı ve Lütfi Akmanoğlu hakkında düzenlenen iddianamenin kanuna ve usule aykırı olduğunu belirterek, bu kişilere yönelik itirazın reddine karar verdi.

Heyet, diğer tüm şüpheliler yönünden itirazın kabulüne karar vererek, iade kararının kaldırılmasına hükmetti.

Kavurmacı dahil 86 kişi
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketlerine yönelik yürütülen ‘FETÖ soruşturması’ kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın da aralarında bulunduğu üçü firari, 30’u tutuklu toplam 86 işadamı hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan yedi buçuk yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

İddianamenin hazırlanmasının ardından Kavurmacı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Kavurmacı’nın tahliyesinin inceleneceğini söylemişti.

Kaçtığı iddia edilen Kavurmacı, iki gün önce polis merkezinde imza atarken görüntülenmişti.