MedyaFaresi MedyaFaresi

TMSF'nin Sabah'ı yalanlamasını Zaman yazdı

Zaman Gazetesi'nin haberine göre Sabah Gazetesi'nin 23 Şubat 2014 tarihli sayısında "Paralel yapının yargıdaki 2 kilit ismi TMSF'de mevzilenmiş" başlığıyla yayımlanan haber, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yalanlandı.

Eklenme: 26 Şubat 2014 10:24 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 11:12

Sabah Gazetesi , avukatlar Tayfun Aktaş ve Osman Karakuş'un TMSF'de kritik davalara baktığı ve bu şekilde operasyonlar yapıldığını iddia etmişti.

Zaman Gazetesi'nden Serkan Şahin'in haberine göre TMSF'den yapılan yazılı açıklamaya göre avukat nnnTayfun Aktaş ile Fon arasında vekalet sözleşmesi olmadığı gibi, Aktaş'ın kurumla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Avukat Osman Karakuş ile ise kurum arasında 2012 tarihinde vekalet ve danışmanlık sözleşmesi imzalanmış olup daha sonra bu danışmanlık hizmetine ihtiyaç kalmadığından dolayı sözleşme sonlandırıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Haberde Osman Karakuş ile kurumumuz arasında vekalet ilişkisinin devam ettiği süreç içerisinde pek çok kritik dava dosyası verildiği iddiası da doğru değildir. Zira Avukat Osman Karakuş'a sadece eski bir kurum yöneticisinin sanık olarak yargılandığı ceza davasında müdahil vekili sıfatıyla takip yetkisi verilmiştir."     

Kurumun geçmişten bu yana dışarıdaki avukatlık ofislerine icra takip dosyaları verildiğinin altı çizilen açıklamada, "Kurum menfaatine olacağı değerlendirilerek spesifik bazı dava dosyaları da verilmiş ve hukuki danışmanlık hizmeti her yönetim döneminde alınmıştır. Bu kapsamda 2001 yılı itibarıyla Türkiye genelinde yaklaşık 650 avukatla sözleşme yapılmış olup, gelinen süreçte bugün itibarıyla istifalar, aziller ve iş yükünün azalması nedeniyle halen 182 adet avukatlık ofisi ile sözleşmemiz devam etmektedir. Haberde iddia edildiği gibi kurum avukatlarının sayısı 150 değildir, 110 adet kadrolu fon avukatı bulunmaktadır." denildi.

Diğer taraftan haberde Mustafa Sarıgül'e yapılan alacak takip işleminin de gerçeğe aykırı bir şekilde yer aldığına dikkat çekilerek, Fon Kurulu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun karar organı olup, üyelerinin de Bakanlar Kurulu tarafından atandığı kaydedildi. Bu çerçevede tüm borçlularda olduğu gibi Mustafa Sarıgül hakkında da Fon Kurulu'nun kararına uygun şekilde icra-i takibat başlatıldığı dile getirildi.