MedyaFaresi MedyaFaresi

TMSF ve Vodafone'a kötü haber!!! Güney Kıbrıslı Rosamara mahkemedeki ilk raundu kazandı!

RosaMara Şirketi'nin Telsim'den 1 milyar dolarlık alacağını tahsil edemediği iddiasıyla Güney Kıbrıs Mahkemeleri'nde açtığı davada ilk raundu RosaMara Şirketi kazandı. Peki şimdi ne olacak?

Eklenme: 07 Mart 2007 18:03 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 09:10

RosaMara Şirketi'nin Telsim'den alacaklarını tahsil edememesi üzerine Lefkoşe Yüksek Mahkemesi'nde açılan davanın 27 Şubat 2007 tarihinde görülen duruşmasında, Telsim'in yaptığı tüm savunma ve itirazlar reddedildi. Davanın esasına geçen Mahkeme Heyeti, davanın usulüne uygun açıldığını ve tebliğgatların da usulüne uygun yapıldığını karara bağladı. 

Mahkeme Heyeti bu duruşmada, daha önce verdiği Telsim'in lisansına, abonelerine, roaming gelirlerine, teknik ekipmanına, isim hakkına ve diğer tüm haklarına tedbir konması kararlarının dava sonuçlanıncaya kadar devam ettiğini belirterek, bu karara uyulmaması durumunda Telsim-Vodafone yöneticileri hakkında ağır yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Mahkeme'nin isteği üzerine Türkiye'den yazılı ifade veren yöneticilerin verdikleri beyanların gerçeği yansıtmadığını belirleyen Mahkeme Heyeti; mahkeme kararlarını da uygulamayan yöneticilerin çok ciddi yaptırımlara maruz kalabileceklerine dikkati çekti.

Mahkeme kararı: "Bugünkü, Lefkoşe Yüksek Mahkemesi'nin, Rosamara tarafından tebliğgat sürecinde atılan tüm adımların ve alacakları ile ilgili taleplerinin nizami olduğu ve kanunlar ve mahkeme kararlarına tamamen uygun olduğu kararı Rosamara'nın alacakları ile ilgili takibata geçmesinin yolunu açmaktadır. Özellikle TMSF ve Telsim yönetimi mahkemeye itaatsizlik etmiş ve Lefkoşe Yüksek Mahkemesi'nin kararlarına bilerek uymamış duruma düşmüştür."

Telsim ve TMSF'nin temsilcilerinin; tüm belgelerin tam ve nizami şekilde tebliğ edilmiş olmasına ve Türkiye'deki gazete haberlerine rağmen bu ve diğer iddialarda bulundukları ve TMSF Başkanı'nın Lefkoşe Mahkemesi'nin kararını bildiğini teyit edecek şekilde Lefkoşe Yüksek Mahkemesi'nin kararlarının kendileri ve işlemleri açısından herhangi bir etkisi olmadığı şeklindeki yorumları ilginçtir."

27 Şubat 2007 tarihli bu yeni kararla Mahkeme, Telsim ve TMSF yönetiminin, RosaMara'nın başlattığı takibattan haberleri olmadığı şeklindeki tüm itirazlarını reddetmiştir.


ROSAMARA; VODAFONE VE TMSF'Yİ UYARMIŞTI

Telsim'in Vodafone Şirketi'ne teslimi öncesinde Vodafone yöneticileri; RosaMara meselesinin karşılarında büyük bir sorun olarak durduğunu belirterek TMSF'den bu sorunu çözmesini istemişlerdi.

2006 yılında TMSF, el koyduğu Telsim'in varlıkları için bir ihale açarak, Avrupa, Orta Doğu ve Rusya'daki telekom gruplarından gelen teklifleri kabul etti. 4.5 Milyar dolarlık teklifi veren İngiliz telekom şirketi Vodafone Telsim ihalesini kazandı. TMSF ve Vodafone, tarafların Telsim'in varlıkları ile ilgili herhangi bir işlem yapmasını yasaklayan bir mahkeme kararının varlığına rağmen satış işlemini gerçekleştirdiler.


TELSİM VARLIKLARINA TAKİBAT

Rosamara, Vodafone'a Telsim'in açık artırmaya tabi tutulan varlıklarının, senetlerin teminatı olduğunu ve teminatlı varlıkların satın alınması ile ilgili herhangi bir çabanın Vodafone'u sorumluluk altına sokacağını bildirmişti. Senetlerin esaslarına göre, Vodafone bu arada varlıkların satın alımını tamamlamış olsa da, Rosamara senetlerin ödenmesi için Telsim'in varlıklarına karşı takibat yapabilecek.

Nisan 2006'da, Rosamara, Türk Telekom şirketi Telsim'e, Telsim tarafından 2003 yılında düzenlenen 738 Milyon USD dolar tutarındaki hamiline senetleri tam olarak derhal ödemesi konusunda bir uyarıda bulundu. Senetlerin vadesi 2006 yılında daha önce dolmuş olup, Telsim'in varlıkları ve dolaşım geliri ile teminat altına alınmıştı.


MAHKEME KARARINA UYMAYAN YÖNETİCİLERİN RİSKİ

Güney Kıbrıs'ta görülen ve esasına geçilen davada, Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taşaltın, Ferruh Tunç, Yaşar Akgün, Ömer Küçüközcan, Halil Özkentli ve Uğur Hayırlı; lisansına, abonelerine, roaming gelirlerine, teknik ekipmanına, isim hakkına ve diğer tüm haklarına tedbir konması hakkındaki mahkeme kararlarını uygulamadıklarından dolayı; savunma yapmak için Güney Kıbrıs'a gittikleri takdirde tutuklanma riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Gitmedikleri takdirde de davayı kaybetme riskiyle karşılaşacaklar.

Ayrıca, dava sürecinde RosaMara'nın talebi doğrultusunda, Telsim Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taşaltın ve Yönetim Kurulu üyeleri Ferruh Tunç, Yaşar Akgün, Ömer Küçüközcan, Halil Özkentli ve Uğur Hayırlı hakkında çıkarılacak tutuklama kararından sonra bu tutuklama kararı Kırmızı Bülten'e dönüşebilir.


ROSAMARA ŞİRKETİ'NİN AÇIKLAMASI

Lefkoşa Yüksek Mahkemesi'nin RosaMara lehinde verdiği bu ilk kararın ardından RosaMara Şirketi'nin Direktörü Nicolaou, bir basın açıklaması yaparak, RosaMara Şirketi'nin Telsim'le mahkemelik olma sürecini değerlendirdi.

Rosamara Direktörü Pieros Nicolaou yaptığı açıklamada; "Artık bu sadece bir zaman meselesidir, Telsim'in ve TMSF'nin müdürleri bir Avrupa Birliği Mahkemesi tarafından verilen bir mahkeme kararına uymamaktan sorumlu olacaklardır. Haklarımızın bizden çalındığını biliyoruz ve hem Telsim'den hem de Vodafone'dan tam tutarları ve daha fazlasını tahsil edeceğiz" dedi.


VODAFONE VE TMSF ŞİMDİ NE YAPACAK?

Davanın bu şekilde gelişmesi üzerine, Vodafofone'un Telsim markasını Vodafone'a çevirme planlarından şimdilik vazgeçmek zorunda olduğu ve bunu yapmadığı takdirde Vodafone yöneticilerinin de ağır uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği konusunda hemfikir olan hukuk çevreleri, RosaMara sorunun Vodafone'un önünde büyük bir engel olduğunu da belirtiyor.

Telsim-Vodafone yöneticilerinin bu davadan tek kurtulma şansının da ancak RosaMara Şirketi'nin alacağı olan 1 milyar doların ödenmesiyle mümkün olabileceğini belirten hukuk çevrelerinde, bu ödemenin TMSF mi yoksa Telsim-Vodafone tarafından mı yapılacağı konusun henüz netlik kazanmadığı tartışılıyor.

Kaynak:(ANKA)

Ek:1