MedyaFaresi MedyaFaresi

TIR'da havasız kalan 106 Suriyeli'yi kaçağı jandarma kurtardı

TIR'ın dorsesinde havasız kalan 106 Suriyeli kaçak, Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı.

Eklenme: 15 Ocak 2016 22:20 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 15:08

Denizde yaşanan kaçak göçmen facialarının bir benzeri karayolunda yaşanmak üzereyken jandarmanın zamanında müdahalesiyle son anda önlendi. Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Avrupa ülkelerine geçmek için 'organizatör' adı verilen insan kaçakçılarıyla anlaştı. Bulgar plakalı TIR'a bindirilen 106 Suriyeli kaçak, Bulgaristan'a götürülmek üzere yola çıkarıldı.

TIR'ın kapalı dorsesindeki yüklerin arasında alınan ve aralarında kadın ve çocukların da olduğu Suriyeliler, havasız bir şekilde Edirne'nin Havsa ilçesine kadar getirildi. Ancak Avrupa ülkelerine yapılan umut yolculuğu, sınıra ulaşamadan son buldu. Bir ihbarı değerlendiren Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa Köyü'nde önlem aldı. Bulgar plakalı TIR'ı durduran ekipler, dorsenin kapaklarını açtı.

Dorsenin içindeki yüklerin arasında, balık istifi şekilde tehlikeli yolculuk yapan 106 Suriyeli'yi buldu. Güvenli bir şekilde araçtan indirilen kaçaklar, jandarmaya götürüldü. Burada işlemleri tamamladıktan sonra ise Edirne Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi. Olayla ilgili olarak 3'ü Türk 2'si Bulgar uyruklu 5 kişi gözaltına alındı.

Jandarmadaki sorgusu tamamlanan Türk ve Bulgar organizatörler, adliyeye sevk edildi.

CİHAN