MedyaFaresi MedyaFaresi

Times: Cihatçılar intikam için Türkiye'yi hedef alıyor

İngiliz Times gazetesi Suruç'ta dün meydana gelen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırı hakkında yayımladığı analizde, 'Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor' ifadesi kullanıldı. Independent gazetesinde ise 'IŞİD'in Türkiye'deki...

Eklenme: 21 Temmuz 2015 10:44 - Güncelleme: 18 Mart 2016 04:28

Urfa'nın Suruç ilçesinde dün meydana gelen ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı dünya basınında da geniş yer buldu. İngiliz Times gazetesinin Ortadoğu muhabiri Tom Coghlan'ın saldırı analizinde, "Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor" yorumunu yaptı. Independent'ın haberinde ise, 'IŞİD'in Türkiye'deki terör eylemlerini çarpıcı şekilde artırdığı' vurgulandı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Coghlan analizine şu tespit ile başlıyor:

"IŞİD geçtiğimiz iki yıl boyunca Türk hükümetine meydan okumaktan kaçındı. Türkiye'nin sınır bölgesini de, silah kaçakçılığı yapmak ve Suriye'nin kuzeyinde asker toplamak için kullandı. On binlerce kişi tek taraflı 'halifelik' ilan edilen bölgeye geçti. Bu kişiler arasında 700 İngiliz de vardı."

Tom Coghlan daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bazı çevrelerce, "IŞİD'e yardım etmekle" ve hatta "örgüte gizli askeri destek vermekle" suçlandıklarını yazıyor. "Ankara cihatçıları ayrılıkçı Kürtlere kıyasla daha küçük bir tehdit olarak gördü" diyen Coghlan, daha sonra şu tespiti yapıyor: "Eğer IŞİD'in işi olduğu kanıtlanırsa, dünkü saldırı örgütün hesabının değiştiğini gösteriyor."

'TURİZM SEKTÖRÜNÜ HEDEF ALABİLİR'

Analizinde ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın iki hafta önce Türkiye'den Suriye sınırında güvenliği artırmasını istediğini hatırlatan Times muhabiri Tom Coghlan, Türkiye hükümetinin Suriye sınırını yasa dışı şekilde geçenlerin vurularak öldürülmeleri yolunda talimat verdiğini yazıyor. Bunun da IŞİD'in karaborsada sattığı petrol karşılığı yapılan silah ve insan kaçakçılarının işlerini zorlaştırdığını ekleyerek.

"NATO'nun hava kuvvetlerince desteklenen Kürt güçleri cihatçıları sınır bölgesinde kontrol ettikleri alanlardan birkaç kilometre uzaklaştırdı" diyor Coghlan ve ekliyor: "IŞİD şimdi cihatçıların destek ağını ve uyuyan hücrelerini kullanarak Türkiye'de daha fazla istikrarsızlığa neden olabilir, belki de bunun ülkenin büyük turizm sektörünü hedef alarak yapabilir. (İngiltere Dışişleri Bakanlığı henüz ülkenin popüler Batı kıyıları ile ilgili olarak herhangi bir uyarı mesajı yayımlamadı)"

'MÜSLÜMANLAR MİSİLLEMEDE BULUNABİLİR'

Coghlan, Türkiye'de son dönemde IŞİD'e militan sağladığı iddia edilen bazı kişilerin gözaltına alındığını, cihatçı bazı internet sitelerine erişimin engellendiğini de eklemiş analizinde. Yazı şu satırlarla son buluyor: "Geçen ay Türkçe bir internet sitesi İstanbul'un eski adına atıfla, 'Konstantinopolis'in fethi' sözü vermişti. IŞİD'in medya kanadını temsil ettiğini iddia eden bir sitede de sert bir uyarı mesajı vardı: 'Türkiye hükümeti şunu unutmamalıdır: Eğer Türkiye'ye asla zarar vermeyen ya da saldırmayan Müslümanların özgürlüklerini kısıtlamaya devam ederse, Müslümanlar misillemede bulunabilir.' "

'İLERİ DÜZEYDE BİR SALDIRI'

İngiliz Independent gazetesi, Suruç'da dün düzenlenen saldırıyla ilgili haberinde, "IŞİD'in Türkiye'deki terör eylemlerini çarpıcı biçimde artırdığını" yazdı. Gazetedeki Isabel Hunter ve Şeyhmus Çakan imzalı haberin başlığı, "Türkiye'deki mitinge, IŞİD'in düzenlediğinden şüphelenilen intihar saldırısında öğrenciler öldürüldü".

Gazeteye görüş bildiren Atlantik Konseyi'nin Türkiye ve Suriye uzmanı Aarıon Stein ise Suruç'daki saldırı ile ilgili şöyle diyor: "Diğer saldırılar rastgele düzenlenmişti. Bu saldırı ile ilgili olarak bizi en çok kaygılandıran patlamanın boyutu. Bu bize ortada çok ileri düzeyde bir saldırı olduğunu gösteriyor."

MİTİNGE SALDIRI HATIRLATILDI 

Independent'ın haberinde, Suruç'ta dün havanın kararması ile birlikte eylemciler ile polis arasında çatışma çıktığı ifade ediliyor. "Gençler, Türkiye hükümetini ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı IŞİD'i yenilgiye uğratmakta başarısız olmakla suçladı" diyor gazete.

7 Haziran'daki genel seçim öncesi HDP'ye yönelik bir dizi saldırının hatırlatıldığı haberde, HDP'nin Diyarbakır'daki mitinginde düzenlenen iki bombalı saldırıdan IŞİD sempatizanlarını sorumlu tuttuğu da ekleniyor.

Haber şu satırlarla son buluyor:

"Türkiye'nin NATO'daki müttefikleri, geçirgen Suriye sınırının daha sıkı denetlenmesini istiyor. Zira bu sınır cihatçılara karşı verilen mücadelede bir cephe hattı konumunda. Ancak halen Türkiye'deki 1 milyon 800 bin Suriyeli sığınmacıyı denetlemek zor. Türkiye'nin liderleri Suriye'ye yönelik tek taraflı bir askeri harekat planlamadıklarını söylüyor. Ancak söyledikleri bir diğer şey de, ülkenin sınırlarını korumak için gereken her şeyin yapılacağı."