MedyaFaresi MedyaFaresi

THY'nin şanssızlığı! Bercelona uçakla değil otobüsle gitti!

THY, Barcelona takımını kül bulutları yüzünden Inter'e taşıyamadı. Barcelona, İspanya'dan Milano'ya otobüsle gitmek zorunda kaldı.

Eklenme: 20 Nisan 2010 18:14 - Güncelleme: 27 Mart 2016 10:14

THY son dönemde yaptığı ataklarla adını dünya havacılık sektöründe giderek daha fazla duyuruyor ama reklam konusundaki şanssızlığı bitmek bilmiyor. İlk olarak reklamlarında Kevin Costner'ı oynatan ancak kısa bir süre sonra Amsterdam'da uçağı düşen THY, şimdi de reklamlarında oynattığı Barcelona takımını kül bulutları yüzünden Inter'e taşıyamadı. Barcelona, İspanya'dan Milano'ya otobüsle gitmek zorunda kaldı.

THY, dünyanın en gözde futbol takımı olan Barcelona'nın ulaştırma sponsorları arasında yer alıyor. Bu yılın başında imzalanan anlaşma ile  Barcelona'yı deplasmanlara götürmeye başlayan THY, son olarak da Barcelona'yı reklamlarında kullanmaya başladı.  Messi başta olmak üzere İbrahimovic, Xavi, İniesta, ve Puyol'un da içinde olduğu tam kadro reklam filmi, 15 Nisan itibariyle 70 ülkede gösterilmeye başlandı.

BARCELONA UÇAKLA DEĞİL OTOBÜSLE GİTTİ

THY, reklamların dünya medyasında gösterilmesinin ardından Barcelona'yı ilk olarak Şampiyonlar Ligi'nde bugün İtalya'da Inter ile oynayacağı karşılaşma için Milano'ya götürecekti. Ancak yaşanan kül bulutu faciası THY ile Barcelona'nın yollarını ayırdı.

UEFA'nın karşılaşmayı ertelememesi üzerine Barcelona yaklaşık 1000 km'lik uzun bir yolculuk sonrası İtalya'ya otobüsle gitmek zorunda kaldı.  Geceyi Fransa'da geçiren kafile, bu sabah Milano'ya ulaştı.

KÜL'ÜN ZARARI BÜYÜK

İzlanda'daki yanardağın faaliyete geçmesinden sonra uçak seferlerindeki iptaller THY'yi de olumsuz etkiledi. THY, 15-19 Nisan arasındaki 5 günde Avrupa seferlerinin yüzde 57'sine  yakınını iptal etti. Bu dönemde THY'nin gelir kaybı da 6.5 milyon euro olarak gerçekleşti.

Ertelenen seferlerden 67 bin kişi etkilendi.

KEVİN COSTNER'LI REKLAMIN ARDINDAN DA UÇAK DÜŞMÜŞTÜ

THY'nin marka biliniliğini artırmak için Kevin costner'la anlaşıp reklamlarının dönmeye başlamasının hemen ardından da Amstredam'da feci bir kaza meydana gelmişti.

Geçen yıl şubat ayında, İstanbul-Amsterdam seferini yapan Boeing 737-800 tipi 'Tekirdağ' uçağı, Schiphol Havaalanı'na 1500 metre kala tarlaya düşmüş ve üçe bölünen uçakta 3 pilot ile 6 yolcu can vermişti.

THY EK SEFERLER DÜZENLEMEYE BAŞLADI

 Avrupa'da kül bulutların dağılmasıyla uçuş trafiğine kapalı bulunan hava sahaları açılmaya başladı. Kül bulutlarının neden olduğu iptallerin bir kısmı normale dönüyor. Bugün itibariyle Atatürk Havalimanı'ndan Atina, Barcelona, Basel, Belgrad, Budapeşte, Donestk, Kişinev, St. Petersburg, Lizbon, Lvov, Lyon, Madrid, Moskova, Nice, Odesa, Bükreş, Paris, Piriştina, Roma, Sofya, Tiran, Üsküp, Viyana ve Zagreb meydanlarına seferler sorunsuz olarak yapılıyor.

THY ayrıca açık olan bu meydanlara 81 ek sefer koydu. Açık olan havaalanlarına ve ek seferlere ilişkin THY Basın Müşavirliği bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Avrupa'da bulutların dağılmasıyla uçuş trafiğine kapalı bulunan hava sahaları açılmaya başlıyor. Bugün itibariyle Atina, Barcelona, Basel, Belgrad, Budapeşte, Donestk, Kişinev, St. Petersburg, Lizbon, Lviv, Lyon, Madrid, Moskova, Nice, Odessa, Bükreş, Paris, Piriştina, Roma, Sofya, Tiran, Üsküp, Viyana ve Zagreb meydanlarına seferler sorunsuz gerçekleşiyor.

Hava şartları sebebiyle uçak seferlerinde yaşanan iptaller nedeniyle Avrupa'da açık olan havalimanlarına Türk Hava Yolları, 81 ek sefer koyarak yolcuların mümkün olduğunca hızlı bir şekilde seyahat etmelerini sağlamıştır.

Seferlerin başladığı uçuş noktaları hava şartlarına bağlı olarak zaman zaman değişmektedir.

İlgili uçuş noktalarına seyahat edecek tüm yolcularımızın havalimanına gelmeden önce uçuşlarıyla ilgili bilet satış ofisleri ve Türk Hava Yolları'nın 444 0 849 numaralı Çağrı Merkezi'nden bilgi almaları gerekmektedir."
 
Hürriyet