MedyaFaresi MedyaFaresi

THY'de Star ve Yeni Şafak'a torpil geçiliyor mu? Bakan ne dedi?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY uçaklarına yüklenen gazetelerle ilgili olarak Star ve Yeni Şafak'a torpil geçilmesi konusunda soruları yanıtladı.

Eklenme: 07 Aralık 2009 10:59 - Güncelleme: 31 Mart 2016 14:04

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, THY uçaklarına yüklenen gazetelerle ilgili sayı ve oranlara ilişkin soru önergesine ''Kaçamak'' cevaplar verdi. CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce, konuyu bir önerge ile TBMM'ye getirmişti.

Bakan Şimşek, yazılı cevabında dış hatlar bankosunda tercih edilen gazeteler ile uçağa yüklenen gazeteler arasındaki farklılığın nedeni ve ''Yandaş medya'' olarak anılan Star ve Yeni Şafak gazetelerinin talebin ve ihtiyacın üzerinde uçaklara alınmasının gerekçesini şöyle açıkladı:

"THY uçaklarında sunulan gazeteler İstanbul çıkışında Dış Hatlar terminalinde yer alan gazete stantlarından verilmekte olup, dönüş seferlerindeki gazeteler ise top içerisinde yüklenerek servis edilmektedir. Standartlarda yolcu tercihine göre talep edilen gazeteler istatistiki olarak değerlendirilmekte ve dönüş seferlerine verilen gazete toplarının içeriği de buna göre belirlenmektedir. Yolculara sunulan gazetelerin cinsinde herhangi bir kısıtlamaya gidilmemiştir. THY uçaklarında ayrım yapılmaksızın yolcu tercihleri doğrultusunda tüm gazetelerden belirlenen sayı kadar uçağa gazete yüklemekte ve uçaktaki yolcu sayısına göre bu sayılar artırılmaktadır"

STAR VE YENİ ŞAFAK'A AYRIMCILIK

Çıkan haberlerde dış hat uçuşlarında yolcuların okuması için dağıtılan gazetelerde çifte standart uygulandığı vurgulanmıştı. Eylül 2009'da dış hatlar bankosunda 12 bin 610 Sabah gazetesi alınmışken, uçağa bunun 10 katı yani 126 bin 756 gazete yüklenmişti. Habertürk Gazetesi için, banko ile uçağa yüklenen oranın 3 misli olduğu ortaya çıkmıştı. Star Gazetesi için talebin 30 katı yükleme yapılırken, bankoda 706 adet tercih edilen Yeni Şafak, uçağa 25 bin 866 adet yani talebin yaklaşık 36 katı yüklenmişti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ CEVAPSIZ KALDI

Bakan Şimşek, THY'nin yüzde 49.12 oranındaki hissesinin kamuya ait olduğunu ve faaliyetlerinin özel hukuk hükümlerine göre yürütüldüğünü de belirtti. Maliye Bakanı önergede yer alan şu sorulara ise cevap vermedi?

"-THY yönetimine, Hürriyet, Vatan, Radikal, Milliyet gibi gazetelerin, uçaklarına yüklenmemesi konusunda bir talimat verilmiş midir? Bu uygulama, Sayın Başbakan'ın bu gazeteleri almayın çağrısının THY'deki yansıması mıdır?

-Hükümete taraf yayınlar yaptığı bilinen gazetelerin THY yolcularına zımni bir zorlama ile okutulması, basın ve haber alma özgürlüğü örtüşmekte midir? Demokratik ülkelerde buna benzer uygulamalar var mıdır?"


 

Gazeteport