MedyaFaresi MedyaFaresi

THY pilotlarını bir şartla serbest bırakırız!

Pilotları kaçıran grup, Suriye'de isyancıların elinde esir olan dokuz Lübnanlı'nın serbest bırakılmasını talep etti.

Eklenme: 09 Ağustos 2013 14:45 - Güncelleme: 24 Mart 2016 12:56

BEYRUT\'TA İKİ TÜRK PİLOTU KAÇIRILDI!

Doğan Haber Ajansı\'nın aktardığına göre, Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği pilotların kaçırıldığını doğruladı ve isimlerinin Murat Ağca ile Murat Akpınar olduğunu bildirdi.

Ajans, Lübnan\'da yayın yapan El Cedid televizyonunun, "Zuver el İmam Rida" isimli daha önce adı duyulmamış bir grubun pilotların kaçırılmasını üstlendiğini aktardı. Pilotları kaçıran grubun Suriye\'de isyancıların elinde esir olan dokuz Lübnanlı\'nın serbest bırakılmasını istediği ifade edildi.

Yüksek Şii İslam Konseyi tarafından Suriye\'de kaçırılan Lübnanlı hacıların durumunu takip etmekle görevlendirilen Şeyh Avvas Zgeyb, pilotların kaçırılmasında rolleri olduğunu reddetmiş ancak, "Bilseydik desteklerdik. Lübnanlılar kaçırılalı bir yıldan fazla zaman oldu ve Türkler Lübnanlıların duygularıyla oynuyor" demişti. Kaçırılan hacıların ailelerinin sözcüsü Hayat Avali de olayla bir ilgileri olmadığını söylemişti.

TÜRKİYE\'YE "OYALAMA" SUÇLAMASI
Aileler geçtiğimiz aylarda Beyrut\'taki Türkiye Büyükelçiliği ile Türk Hava Yolları binası önünde protestolar düzenlemişlerdi. Aileler Türkiye\'yi hacıları kaçıran Suriyeli isyancılarla müzakerelerde oyalanmakla suçluyor.

Mayıs 2012\'de 11 Lübnanlı İran\'da Şiiler için kutsal bir bölgede hac ibadetlerini yerine getirdikten sonra ülkelerine dönerken Halep\'te kaçırılmıştı. Hacılardan iki tanesi serbest bırakıldı ancak diğerleri halen Halep\'in Azaz kasabasında tutuluyor.

GÜL DEVREDE
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lübnan\'da Türk pilotların kaçırılmasıyla ilgili, "Hemen durumla ilgili temaslara geçildi. Dışişleri bakanımız ilgili konuşması gereken kişilerle konuştu. Ben de tabii Cumhurbaşkanı\'yla konuşacağım. Çeşitli tahminlerimiz var. Ümit ederim ki kısa süre içerisinde sağ salim kurtarırız" dedi.

Ağca ile Akpınar, sabaha karşı 03.00\'te Refik el Hariri Uluslararası Havalimanı\'ndan otobüsle sahil kıyısında bulunan Ayn Mreisseh\'deki otellerine gittikleri sırada Cocodi Köprüsü\'nde önünü kesen iki otomobilin içinden inen kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Kaynaklar saldırganların toplamda dört kişi olduğunu ancak otobüsteki diğer yedi kişiye dokunulmadığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı, uçağın geri kalan personelinin, bugün öğleden sonra İstanbul\'a döneceğini açıkladı.

THY YENİ PİLOT GÖNDERDİ
DHA, THY\'nin, pilotları kaçırılan uçağı getirmesi için Beyrut\'a saat 12.40\'ta ekip gönderdiğini bildirdi.

Pilotları kaçırılan TK 827 sefer sayılı uçak halen Beyrut'ta bekliyor. Bu uçağın getirilmesi için iki pilot ve dört kabin memuru, saat 12.40'ta Beyrut'a havalanan TK 824 sefer sayılı uçağa bindi. Pilotların kaçırılması nedeniyle Beyrut\'ta kalan THY yolcularının da bugün tarifeli seferlerle İstanbul\'a getirilmesi bekleniyor.

ŞOFÖR: ENGEL OLAMADIM
BBC, saldırganların gümüş rengi BMWX 3 ve siyah KIA Picanto model araçlar kullandığını bildirdi. Otobüsün 72 yaşındaki şoförü Mahir Muhammed Zuayter, polise verdiği ifadede, silahlı kişilere engel olamadığını pilotlar kaçırıldığında araçta 12 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu söyledi. Lübnan basını, şoförün Zuayter aşiretinden olduğunu bildirdi.

ŞOK İDDİA
Bu arada BBC Dünya Servisi\'nden Rebecca Kesby, Twitter\'dan paylaştığı mesajda, görüştükleri THY yetkililerinin kaçırılma olayı hakkında yorum yapamayacaklarını söylediklerini belirtti.

Kesby\'nin iddiasına göre, THY\'den BBC Dünya Servisi\'ne yapılan açıklamada, "Şu an bayram tatili nedeniyle yoğunuz" denildi.

Daha sonra BBC Türkçe\'den Çağıl Kasapoğlu\'na konuşan THY Basın Müşaviri Ali Genç, "Genel müdürler ve Büyükelçi aracılığıyla gerekli girişimler yapılıyor. Yeni bir gelişme yok. Kimin tarafından kaçırıldıklarına ilişkin bir bilgi yok. Takip ediliyor" dedi.

Genç, önleri kesilen araçtaki kaçırılan iki pilot dışında bulunan kabin memurlarının otele geri döndüğünü belirtti.

HAMDİ TOPÇU: "BUGÜNE KADAR BİR TEHDİT ALMADIK"
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, kaçırılan pilotlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Topçu\'nun açıklamaları şu şekilde:

"Sabaha karşı 03.00\'da tarifeli seferini yapıp Beyrut\'a giden uçağımız mürettebatı dinlenmek üzere otele intikali sırasında sadece 2 pilotumuz alıkonulup kaçırılıyor. Bu konuyla ilgili diğer mürettebat da herhangi bir kaçırılma veya da götürülme işlemi yapılmıyor. Diğer personelimiz şuan da otelde dinlenme halinde. Türk Hava Yolları, tarifeli seferleriyle şu anda devam ediyor. Yeni bir ekip gönderdik, bu olaya maruz kalan ekibimizin ilk uçakla İstanbul\'a naklini sağlayacağız. Şu ana kadar bize ulaşan herhangi bir bilgi yok. Üniformalı olması sebebiyle 2 pilotumuzu alıkoydular diğerlerine herhangi bir işlem veya dokunma yapmadılar. Diğer ekibimiz aynı araçla oteline intikal etti. Tabi ki burada hedef zannediyorum ki en üst düzeyde olan, üniformalı 2 kaptan arkadaşımızdı. Kaçırma olayında, 2 kişiyi de yeterli görüyorlar zannediyorum. Bu konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığımız devrede, bakanımız aradı ve görüştüm. Diğer büyükelçimiz de konunun üzerinde. Diplomatik ilişkilerle bu konu çok yakından takip ediliyor. Şu anda bize verilen güvencede de Lübnan güvenlik birimleri konunun hassasiyeti üzerine gittiğine dairdir. En kısa sürede sonuç alınacağını bekliyoruz. Hiçbir zaman bir ekibin gece yarısı, sabaha karşı otele intikali sırasında böyle bir konuyla karşı karşıya kalabileceğimizi düşünmedik. Çünkü bize spesifik bir tehdit yoktu. Ülkeler arası politik bir protesto alarak algıladık bunu. Ama THY\'ye yönelik herhangi bir tehdit almadık bugüne kadar"