Abone Ol

TEOG'daki Ömer Dayı sorusu mahkemelik oldu

Geçen ay yapılan TEOG sınavında sorulan üç soru mahkemelik oldu. Dava açılan sorular arasında öğrencilerin yapamadıkları için şikayet ettikleri Türkçe testindeki 'Ömer Dayı' sorusu da var.

TEOG'daki Ömer Dayı sorusu mahkemelik oldu

1 milyon 170 bin 582, 8’inci sınıf öğrencisinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavındaki üç soru dava konusu oldu. Hürriyet'te yer alan habere göre Fen ve teknoloji testinin A kitapçığındaki 9’uncu, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük testinin yine aynı kitapçıktaki 9’uncu ve Türkçe testinin A kitapçığındaki 4’üncü soruya iptal talebiyle dava açıldı.  Dava açılan sorular arasında öğrencilerin yapamadıkları için şikayet ettikleri Türkçe testindeki 'Ömer Dayı' sorusu da var.

TEOG'daki Ömer Dayı sorusu mahkemelik oldu - Resim: 1


TEOG'dan bir Ömer Dayı geçti

Türkçe ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük testlerindeki soruyla ilgili dava, Ankara 11’inci İdare Mahkemesi’nde görülecek. Davacıların vekili Avukat Ersan Barkın ve Avukat Murat Tezcan tarafından açılan davanın gerekçesinde TEOG’un A kitapçığı Türkçe testi 4’üncü sorusu için ‘seçeneklerde iki doğru yanıt bulunduğu’, yine A kitapçığı T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük testi 9’uncu sorusunda ise sınav için gösterilen kaynak kitaplarda soruda verilen önermelerin tümünün yer almadığı belirtildi.

‘İKİ SEÇENEK DE DOĞRU’

A kitapçığı Türkçe testi 4’üncü sorusunda metin verilip, numaralandırılmış cümlelerden hangisinde öznel nitelik taşıdığı soruldu. Dava gerekçesinde doğru şık olarak verilen D seçeneği ile birlikte A seçeneğinin de doğru olabileceği söylendi. Açıklamada, “Sıcak temmuz güneşinin ne kadar sıcak olduğu, Ömer Dayı’nın alnındaki terlerin çokluğu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Herkes sıcaklıktan aynı ölçüde etkilenmez yahut kimine göre az olan bir şey, kimine fazla gelebilir. Dolayısıyla (I). cümle de öznel nitelik taşımakta, gözlemci-anlatıcının izleniminden çıkardığı yorumu okuyucuya aktarmaktadır” denildi.

‘BİLGİ KİTAPLARDA YOK’

Yine A kitapçığı T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük testi 9’uncu sorusunda verilen metinde, Osmanlı Devleti’nin tutumuyla hangi hedeflerinin gerçekleştirilmek istendiği soruldu. Sorunun doğru seçeneği MEB tarafından (I), (II) ve (III) nolu önermeleri içeren D seçeneği olarak açıklandı. Dava dosyasında sorunun iptal isteminin açıklaması olarak, kitaplarda yer almayan bilginin sorulduğu iddia edildi. “Temel eğitimin 8’inci sınıfında öğrenim gören bir öğrenciden, bir sorunun çözümü için kaynak kitabı dışında, başkaca kaynaklardan bilgi edinmek suretiyle muhakeme yürütmesini beklemek mümkün değildir” denilen açıklamada, kitapta yer almayan bilgileri edinerek çok yönlü muhakeme yapabilme entelektüel yeteneğinin 8’inci sınıf öğrencisinden beklenemeyeceği ifade edildi.

RADİKAL