MedyaFaresi MedyaFaresi

Temelli: Gelin bir erken seçim provası yapalım; Kanal İstanbul Projesini referanduma götürelim

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Adana İl Örgütünün 3’üncü olağan kongresinde Kanal İstanbul Projesini referanduma götürme çağrısı yaptı.

Eklenme: 14 Aralık 2019 15:50 - Güncelleme: 14 Aralık 2019 15:52

“Kanal İstanbul Projesi ile geliyorlar. Kanal İstanbul iklim krizini büyütür, bu ülkenin gelecek 40 yılını mali olarak, finansal olarak ipotek altına alır”

Medyafaresi.com (Ankara)

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Adana İl Örgütünün 3’üncü olağan kongresinde Kanal İstanbul Projesini referanduma götürme çağrısı yaptı.  

Temelli, “Gelin bakalım İstanbul halkı ne diyecek. Erken seçime yönelik bir kanal mı açacağız yoksa İstanbul kanalı mı açılacak onu hep birlikte çok iyi görebiliriz” dedi.

 Temelli’nin partisinin  Adana İl Örgütü kongresinde konuşması şöyle:

Şimdi de karşımıza Kanal İstanbul Projesi ile geliyorlar. Kanal İstanbul iklim krizini büyütür, bu ülkenin gelecek 40 yılını mali olarak, finansal olarak ipotek altına alır. Yani bu ülkenin daha doğmamış çocuklarını borçlandırır. Borçsuz olan kimse var mı? Herkesi borçlandırıyor.

Sahte bir saadet yaratarak bugünü kurtarmaya çalışıyorlar. Ekonominin hali bu denli vahimdir. Buradan diyorum ki Kanal İstanbul istemiyoruz. Bak Osman Gazi Köprüsü yaptın, ama daha çok geçmeyenlerden parasını alıyorsun. Adanalılar siz belki Osman Gazi köprüsünü hiç görmediniz, hiç geçmediniz ama geçenlerden daha çok para ödüyorsunuz.

Şehir hastanesi yapıyor şehir hastanelerine hasta garantisi veriyor. Önümüzdeki 25 yıl boyunca şehir hastanelerinin faturasını bu halk ya cebinden ödeyecek ya da hasta olup bedeniyle ödeyecek. Soygun böyle bir soygun. Talan bu denli büyük bir talan. Ama biz de diyoruz ki ne yaparsanız yapın elimizden kaçamazsınız. Size hodri meydan dedik erken seçim dedik.

Enin sonunda o sandık önünüze konacak. Bu halka yaptığınız zulmün bedelini o sandıkta size ödeteceğiz. Size buradan bir teklifim var. İsterseniz bir erken seçim provası yapalım gelin Kanal İstanbul Projesini İstanbul halkına referanduma götürelim. Var mısınız? Nerede sizde o cesaret!

Biz 31 Mart’ta, 23 Haziran’da nasıl sizi sandıkta yendiysek ilk sandıkta çok daha güçlü bir şekilde yeneceğiz. Gelin bakalım İstanbul halkı ne diyecek. Erken seçime yönelik bir kanal mı açacağız yoksa İstanbul kanalı mı açılacak onu hep birlikte çok iyi görebiliriz.