MedyaFaresi MedyaFaresi

Telomer nedir? Telomer tedavisi nasıl olur?

Son günlerin merak edilen konularından biri olan telomer hapı hakkında merak edilenler...

Eklenme: 03 Kasım 2017 00:19 - Güncelleme: 03 Kasım 2017 00:25

Telomer hapı nedir? Sertab Erener'in telomer tedavisi görmeye başladığı haberlerinin ortaya çıkmasının ardından gündeme "Telomer nedir? Telomer tedavisi nasıl olur?" soruları geldi. İşte telomer hapı hakkında merak edilenler...

TELOMER NEDİR?

Telomer her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır. Vücudumuzdaki tüm hücrelerdeki DNA sarmallarının ucunda bulunurlar. Her hücre bölünmesinde telomerlerin boyu kısalır. Sınır kısalığa ulaşıldığında, hücre artık ölmesi gerektiği sinyalini alır ve hücre ölümü başlar. Yani yaşlanma dediğimiz durum gerçekleşir.

TELOMER HAPI/TEDAVİSİ NEDİR?

Habertürk'ün haberine göre Telomer hapı 'telomeraz' denen enzimi içerir. Bu enzim telomer bölgelerindeki tekrar dizilerini olması gerekenden daha fazla uzatır. Dolayısıyla her hücre bölünmesinde gerçekleşmesi gereken telomer kısalması gerçekleşemez, hücre ölümü için gerekli eşik sınırına zor ulaşılır.

HÜCRE YAŞLANMASINI ENGELLER Mİ?

Hücre ölümü suni olarak geciktirildiği için, yaşlanmayı durdurmak veya önlemek bir yana, hücre ölmesi gereken zamanda ölmeyip halen bölünmeye devam ettiği için daha da fazla zarar verebilir.

Hücre yaşlanması ve ölümü doğal bir süreçtir. Telomerazın yaşlanmayı geri almak, hataları düzeltmek gibi bir görevi yoktur.

UZMANLAR NE DİYOR?

Sanatçı Sertap Erener ile gündeme gelen, ayda bir tane içilen ve bir hapın bin dolar civarında olduğu telomer tedavisine Prof. Dr. Canan Karatay'dan farklı bir yaklaşım geldi. Karatay, telomerleri korumak için şu uyarılarda bulundu:

"Ömür kısalması demek telomerlerin bozulması demek. Doğal ve yapay her türlü şekerden uzak durmak, kimyasallardan, GDO'lu gıdalardan, gazlı içeceklerden, sigaradan uzak durmak teromerlerin zarar görmesini engelliyor ve ömrü uzatıyor."

YAŞLANMA ARAŞTIRMALARI

Ayrıca, ABD'nin Arizona Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Joanna Masel ve araştırmacı Paul Nelson, Amerikan Bilimler Akademisi yayını "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımladıkları çalışmada, yaşlanmanın hayatın doğal parçası olduğunu ve durdurmanın mümkün olmadığını ortaya koydu.

Masel ve Nelson, "Intercellular Competition and Inevitability of Multicellular Aging (Hücreler Arası Rekabet ve Çok Hücreli Yaşlanmanın Kaçınılmazlığı)" başlıklı çalışmada, yaşlanma sürecinde bazı hücrelerin çalışmasının yavaşlayarak işlev kaybına uğradığını, bazı hücrelerin ise çalışmasının hızlanarak kanser gibi oluşumlara sebep olduğunu vurgulayarak birbiriyle çelişkili bu iki mekanizmanın aynı anda durdurulamayacağını, dolayısıyla yaşlanma sürecini sağlıklı olarak engellemenin mantıksal olarak imkansız olduğunu belirtti.

Nelson, teorilerini şu sözlerle açıkladı: "Yaşlandığımızda hücrelerimizin çoğunun yenilenme hızı düşmeye ve işlevini kaybetmeye başlar. Ayrıca büyümeyi de bırakır. Öte yandan bazı hücrelerimiz, çılgınca büyümeyi sürdürür. Biz burada bu durumun bir çifte açmaz, yani çözümsüz bir çelişki olduğunu ortaya koyuyoruz. Eğer hücrelerin yavaşlamasına, işlevini yitirmesine engel olursanız bu kanserli hücrelerin çoğalmasına yol açabilir. Öte yandan hızlanan hücreleri eangellerseniz bu kez işlevini yitiren hücreler vücutta birikecektir. Yani ya kanser hücrelerinin yayılmasına göz yumacaksınız ya da işlevsiz hücrelerin birikmesine. İkisini aynı anda yapamazsınız."

Yani uzmanlar, yaşlanmanın matematiksel olarak kaçınılmaz olduğunu ve bu gerçeği kabul etmek zorunda olduğumuzu söylüyor.