MedyaFaresi MedyaFaresi

Tecavüzcünün DNA’sı 11 yıl sonra bulundu! Mağdur kız yetmez dedi

Avustralya'da eski bir tecavüz dosyasında son dakika gelişmesi yaşandı. 21 yaşındaki bir kız, doğum gününde 4 kişinin şiddetine maruz kaldığını bildirerek polise başvurmuştu.

Eklenme: 10 Nisan 2019 11:23 - Güncelleme: 10 Nisan 2019 11:25

Polis, kısa bir süre içerisinde dosyaya kanıt olarak koyulan kıza ait iç çamaşırı ve elbiseyi imha etti. Aradan 11 yıl geçmesine rağmen mağdur kız olayın peşini bırakmayarak polise baskı uyguladı ve yıllar sonra tecavüzcüye ait DNA bulundu!

Avustralya'da 11 yıllık soruşturmanın tekrar açılmasına, mağdur kızın elde ettiği gizli kayıtlar ve e-postalar neden oldu. Mağdur kız, 21. yaş gününü kutlamak için düzenlenen partide bir grup erkeğin acımasız cinsel saldırılarına maruz kaldığını söyleyerek polisten yardım istemişti ancak soruşturma kısa sürede kapandı. Olaydan 20 yıl sonra polise yeni bir soruşturma için baskı yaptı.

Mağdur, geçen yıl bir dedektifin kendisine 1995 yılında yapılan ilk soruşturma sırasında polisin elbisesini, iç çamaşırını ve diğer potansiyel DNA kaynaklarını imha ettiğini söylediğini açıkladı.

Kanıtların polis tarafından imha edildiğini duyan mağdur kız, intihar etmeyi düşündü ve kısa süre sonra psikiyatri hastanesine yatırıldı. Mağdur kız iyileştikten sonra, kanıtların yok edilmesinin polis tarafından bilinçli olarak soruşturma dosyasını kapatmak için yapıldığını belgeledi. Haber sitesi ABC, mağdurun 2018'de başka bir dedektifle görüştüğünü bildirdi.

İddiaya göre, gizlice alınan ses kaydında, mağdur kızın konuştuğu polis dedektifi "Son bir ya da üç yıl içinde bazı kanıtların yok edildiğini biliyorum" diyor. Delillerin yok edilme durumu, bugünkü adli tıp alanına giren kriminal olaylarda olmasa da, iğrenç olayın yaşandığı yıllardaki prosedürler ile uyumlu olduğuna inandığını belirtti.

Saldırıyı, olay gerçekleştikten birkaç sonra polise bildiren mağdur kız, şikayetini asla geri almadığını söyledi ve "Tam suçluların peşine düşecekken delillerin yok edildiğini duymak yıkıcı bir şey... İntihar etmeye çok yaklaşmıştım. Bu yaşananları kafam hala almıyor" açıklamasında bulundu.

Soruşturma ile ilgilenen polis departmanından yapılan açıklamada, "cinsel saldırı davalarında 75 yıl tutulması gereken" saklama ve elden çıkarma planına aykırı olarak delilleri yok etmeye karar verildiğini reddettiklerini söyledi.

DNA UYUŞMASI TECAVÜZDEN 10 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Soruşturma dosyası, mağdur kızın olaydan hemen sonra Kraliyet Kadın Hastanesi cinsel saldırı birimine götürüldüğü ve doktorların "cinsel saldırı şikayetiyle tutarlı sonuçlar" bulduğunu kanıtlıyor.

Mağdur kız, iki erkek dedektifin suç mahallini bulmak için başarısız bir girişimden sonra kendisini doğrudan Batı Yakasına geri götürmeleriyle "dehşet verici" bir polis soruşturmasının başladığını söyledi.

İlk açılan dosyada, polis tarafından "mağdur kızın suçun gerçekleştiği yeri tam olarak belirleyemediğini" ve "şüpheli veya şahit olmadığı" belirtilmiş. Cinsel saldırı olayından 10 yıl sonra bir polis mağdur kızın yanına gelerek, bir şüphelinin DNA'sına ulaştıklarını söyledi.

KIZ TEK KİŞİLİK SORUŞTURMAYI KABUL ETMEDİ

Mağdur kız, cinsel saldırının birden fazla erkek tarafından gerçekleştirildiği ve sadece bir suçlunun kovuşturulması için mahkemeye gitmekte isteksiz olduğunu söyledi.

Bu gelişmelerden aylar sonra polisin şüpheliyi ve suçun işlediği tarihte bölgede yaşayan bir işbirlikçi bulduğu iddia edildi.

İşbirlikçi, bir DNA örneği vermeyi kabul etti.

Dosyada, baş dedektif "bu şüpheli ile ilgili bir karar vermeden önce şikâyetçi ile daha fazla soruşturma yapılması gerektiğini" belirtti.

POLİS: YORUM YAPAMAYIZ

Olayla ilgilenen polis departmanının sözcüsü, "Cinsel saldırılarla ilgili, belirgin değeri olan ilgili kanıtlar, çözümsüz cinsel suçlar durumunda tutulur." dedi. Polisin bu açıklaması Avustralya'da büyük tartışma yarattı. Bunun nedeni, söz konusu suçunda henüz çözülmemiş bir cinsel saldırı suçu olması.

Polis, "Devam eden bir soruşturma olduğu için mağdurun meselesinin ayrıntıları hakkında yorum yapmayacağını" söyledi.

Mağdurun davası, şimdi kalan tek bir mendil üzerine dayanıyor.

Etiketler : Avustralya, haber