MedyaFaresi MedyaFaresi

TBMM Başkanı Davutoğlu ve Babacan'ın partileri için ne dedi?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’in 100.yıl etkinlikleri kapsamında bir basın toplantısı düzenledi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eklenme: 27 Aralık 2019 13:25 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 13:33

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com (Ankara)

Şentop, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın kuracağı partiye ilişkin, “Siyasi parti kurma hakkı vardır siyasi haklar içerisinde, mevzuata göre siyasi parti kurmak gerekli şartlar sağlandıktan sonra herkes için bir tercihtir, olabilir, bunlarla ilgili bir değerlendirme yapmayı doğru bulmuyorum. Zaten bu konularda değerlendirme yapacak birçok arkadaşımız var” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

“Yeni sistem esasen parlamentoların gücünü artıran bir sistem” ifadesini kullanan TBMM Başkanı şöyle devam etti:

“Yeni sistem de yasama ve yürütme ayrı ayrı seçilmiş olduğu için sistem en azından parlamento çoğunluğunun hükümet yani Cumhurbaşkanıyla aynı partiden olma zorunluluğunu getirmiyor.

Parlamenter sistemde böyle bir zorunluluk var. Bu konuda hepimize milletvekillerine, siyasetçilere, medyaya da görev düşüyor. Şu anlamda düşüyor. Yapılan değerlendirmeler, münferit değerlendirmeler olaylar üzerinden parlamentonun itibarını zedelemeye yönelik bunu hedef alan sözler, konuşmalar, haberler, değerlendirmeler olmamalı. Bu bir sorumluluk gereğidir”.

Cumhuriyet’in internet sayfasında yer alan erişimin engellenmesi haberine yanıt veren Şentop, yıl sonu olması nedeniyle Meclisin internet bağlantılarıyla ilgili bilgi işlem alt yapısıyla ilgili çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekti ve “Bu arada zaman zaman bazı dakikalar saatler içerisinde ulaşımla ilgili bağlantıyla ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Bu belli bir gazetenin web sayfasına yönelik bir şey değil” dedi.

- Kanal İstanbul  

TBMM Başkanı, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Kanal İstanbul konusundaki soruya TBMM Başkanı, “23 Nisan 2020 esasen Milli Mücadele’nin 100. Yılı itibarıyla. Kanal İstanbul sizin de ifade ettiğiniz gibi 23 Nisan 2020 ile ilgili değil, bunun için ben görüş bildirmeyeyim Kanal İstanbul ile ilgili” dedi.

15 Temmuz Darbe Komisyonu Raporu

“15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Raporu’yla ilgili Meclis Başkanlığında mı değil mi tartışmaları oldu, ne diyorsunuz?” sorusuna TBMM Başkanı şu yanıtı verdi:

“Bir komisyon kuruldu. Komisyon çalışmalarını tamamladı. Bir metin hazırladı, komisyon raporu olarak bunu dönemin Meclis Başkanımıza verdi komisyon raporu olarak. Fakat verildikten hemen sonra CHP’li komisyon üyesi arkadaşlarımız itiraz ettiler. İddia şu, ‘bir metin vardı, biz bu metne göre muhalefet şerhi yazdık. Sonra bizim muhalefet şerhimize bakılarak metin değiştirilmiş ana metin’. 

 Bu itiraz üzerine Meclis Başkanımız o zaman komisyona bu metni iade etmiş.  Bununla ilgili bir düzeltme yapın denilmiş. Komisyon bunu yapmamış. Bir süre sonra erken seçim kararı alındığı için tamamlanmadan rapor bu şekilde bir ihtilaf komisyon üyeleri arasında olduğu için komisyon raporuna dönüşmüş bir metin resmi metin yok ama komisyon tarafından yazılmış metin var. Bir metin var ama buna komisyon raporu diye bunu nitelendirmek bu haliyle mümkün değil.”

Kenan Sofuoğlu’nun park yeri

“AK Partili Kenan Sofuoğlu’nun bazı yasakları çiğnediği ifade ediliyor, arabasını park etme yeri gibi, ne dersiniz?” sorusuna TBMM Başkanı, “Bana herhangi bir bilgi gelmedi özellikle park meselesiyle ilgili, bunu şöyle yorumluyorum, çözülmüştür eğer çözülmemiş olsaydı mutlaka bana gelirdi sorun.”