MedyaFaresi MedyaFaresi

Taylor Swift rest çekti, Apple geri adım attı

Kullanıcılara sunduğu üç aylık deneme sürecinde sanatçılara para ödemediği için Apple'ı eleştirip yeni albümünü Apple'dan çekeceğini duyuran Taylor Swift'e Apple'dan yanıt gecikmedi... "Seni duyduk Taylor" diyen Apple, müzisyenlerin parasını...

Eklenme: 22 Haziran 2015 17:22 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 00:18

Grammy ödüllü ABD 'li şarkıcı Taylor Swift son albümü '1989'un 30 Haziran'da hizmete girecek olan internetten müzik dinleme platformu Apple Music'ten kaldırılması kararını duyurdu. Apple'ın yeni platform için müşterilere tanıdığı üç aylık ücretsiz deneme süresi boyunca şarkıcılara, yapımcılara ve söz yazarlarına herhangi bir ödeme yapmayı kabul etmemesini sert bir dille eleştiren Swift'e Apple'dan yanıt gecikmedi. Apple'ın başkan yardımcısı Eddy Cue Twitter'dan Taylor Swift'e seslendi: "Apple Music, kullanıcının deneme süresinde de müzisyenlere ödeme yapacaktır. Apple daima müzisyenlerin telifinin ödendiğinden emin olacaktır. Seni duyduk Taylor ve indie sanatçılar. Sevgiler, Apple."
Taylor Swift de Cue'nun tweet'ine teşekkür eden bir tweet yazdı: "Rahatlamış ve mutluyum. Desteğiniz için teşekkürler. Bizi duydular."

TAYLOR SWIFT NE İSTEMİŞTİ? 
Apple Music'in deneme süresi boyunca şarkıların dinlenmesinden hiçbir şekilde gelir elde edemediklerini ifade eden Swift, yazdığı açık mektupta Apple'ın bu uygulamasını 'Adil değil' sözleriyle eleştirdi. Apple'ın bu tür masrafları karşılayabilecek güçte bir şirket olduğunu belirten Swift, "Tarihi boyunca cömertliğiyle bilinen bu şirketin son kararı karşısında şok oldum ve hayal kırıklığına uğradım" dedi. "Yazdıklarım şımarık bir çocuğun şikâyetleri değil" diyen Swift, kendi çevresindeki tüm sanatçıların da Apple'ın bu tutumundan rahatsız olduğunu savundu ve "Ancak konuşmaya çekiniyorlar çünkü hepimiz Apple'a büyük saygı duyuyoruz. Apple'ın ne kadar akıl almaz bir biçimde başarıya ulaştığını hepimiz biliyoruz. Bu muhteşem şirketin sanatçılara, söz yazarlarına ve yapımcılara üç aylık deneme süresi boyunca gerekli ödemeleri yapacak güçte olduğunu da biliyoruz" diyen Swift, sözlerine "Üç ay hiç para almandan geçirilmesi için çok uzun bir süre. İnsanlardan karşılıksız emek istemek de adil değil" diye devam etti.
BİZ SİZDEN BEDAVA iPHONE İSTEMİYORUZ
Apple'a "Politikanızı değiştirin" çağrısı yaparak mektubunu sonlandıran Swift, bir değişikliğe gidilmesi halinde albümü 1989'un tekrar Apple Music'te yer almasından memnun olacağını ifade etti. Swift, "Biz sizden bedava iPhone istemiyoruz. Siz de lütfen bizden bedelsiz şarkı talep etmeyin" dedi. Şu ana kadar Apple'dan Taylor Swift'in mektubuna herhangi bir yanıt gelmiş değil. Apple Music uygulaması 30 Haziran'da hizmete girdiğinde kullanıcılar Taylor Swift'in 1989 haricindeki diğer albümlerine ulaşabilecek. Apple Music uygulaması ABD'de aylık 9,99 dolara satışa çıkacak. Aileler için ise paket fiyatı 14,99 dolar olacak. Apple aboneliklerden elde edilen gelirin yüzde 70'inin müzik endüstrisine aktarılacağını açıklamıştı. Taylor Swift daha önce de Spotify müzik sitesinden tüm albümlerini geri çekmiş, gerekçe olarak da internet üzerinden müzik dinleme hizmetlerinin albüm satışlarını olumsuz etkilemesini göstermişti. (BBC Türkçe)

Taylor Swift porno sitesi aldı

Taylor Swift'in bacakları 40 Milyon Dolar

Taylor Swift Photoshop'çuların eline düştü!