MedyaFaresi MedyaFaresi

Tarlada referandum rekabeti! Traktörler 'Evet' mi? 'Hayır' mı diyor?

12 Eylül'de Anayasa'nın oylanacağı referandum öncesi tercihler tarlalara yansımaya devam ediyor.

Eklenme: 14 Ağustos 2010 12:15 - Güncelleme: 26 Şubat 2016 16:40

12 Eylül'de yapılacak referandum yaklaşırken, Samsun'un Alaçam İlçesi'nde yaşayan çiftçi Mehmet Uçar, anayasa değişikliğine destek vermek için 16 dönümlük tarlasının ortasına sabanla "Evet" yazdı.

Temmuz ayında Edirne'nin Keşan İlçesi'nde çiftçilik yapan Ahmet Emek, 140 dönümlük buğday ekili tarlasının hasadında "Hayır" yazdırıp altına da "Üç hilal" çizdirmişti. Samsun'un Alaçam İlçesi'ne bağlı Karahüseyinli Köyü'nde çiftçilik yapan Mehmet Uçar, 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumuna destek olmak amacıyla traktörünün arkasına bağladığı sabanla 16 dönümlük tarlasına "Evet" yazdı.

"Evet" yazılı gömlek ve şapka giyen 3 çocuk babası Mehmet Uçar (61), "Sabah kalktığımda içime böyle bir his doğdu. Tarlama 35 dakika sürede (Evet) yazdım. Altına da mührünü bastım. Her tarafıyla hükümetten memnunum. Bilhassa başbakanımızdan... Onun bu çabasına göre böyle çırpınıp dursunlar. Onların emekleri hep boşa. 'Hayır' diyenler gelsinler, 'Evet'i tarlada görsünler" şeklinde konuştu.

TARLASINA ÜÇ HİLAL VE "HAYIR" YAZDIRMIŞTI

Edirne'nin Keşan İlçesi'ne bağlı Türkmen Köyü'nde çiftçilik yapan Ahmet Emek, Temmuz ayında 140 dönümlük buğday ekili tarlasının hasadında "HAYIR" yazdırıp altına da "Üç hilal" çizdirmişti. Ahmet Emek, "Bu sadece benim oyum değil, tüm Türk çiftçisinin oyudur. 8 yıllık tarım poltikasına karşı bu tepkidir. Hükümetin uyguladığı tarım politikası çiftçiyi bitirdi. Önümüzde referandum var. Tepkimi dile getirmek için böyle bir eylem yaptım. Bu ses benim sesim, Türk çiftçisinin sesidir" diye konuşmuştu.

Habertürk