MedyaFaresi MedyaFaresi

Tarık Akan'dan Kırmızıgül'ü üzecek sözler! ''Mahsun Oscarı göremez''

Mahsun Kırmızıgül'ün 'Güneşi Gördüm' adlı filmi geçtiğimiz günlerde Ulusal Sinema Plartformu tarafından, 'En İyi Yabancı Film' dalında Oscar aday adayı olarak seçildi.

Eklenme: 16 Ekim 2009 14:24 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 10:06

Film, ocak ayında Oscar jürisi tarafından elemeye alınacak. Eğer, jüri tarafından beğenilirse Oscar adayı olacak ve şubatta dağıtılacak olan 82. Oscar Ödülleri'nde 'En İyi Yabancı Film' dalında yarışacak. Filmin Oscar'a aday olması durumunda, ilk kez bir Türk filminin yönetmeni, senaristi ve oyuncuları ünlü kırmızı halı yürüyüşü yaparak, Los Angeles'taki Kodak Tiyatrosu'na girmiş olacak.

MAALESEF OSCAR ŞANSI ÇOK AZ

Altın Portakal FilmFestivali'nde 'Deli Deli Olma' adlı filmi yarışan Tarık Akan ise, 'Güneşi Gördüm'ün Oscar adaylığı şansı olmadığını söyledi. 38 yıllık oyunculuk kariyerinde 112 filmde rol alan, yurt içinde ve yurt dışında ödüller kazanan Tarık Akan, konu hakkında şöyle konuştu: "Güneşi Gördüm'ün Oscar'a aday olması mümkün değil.Mahsun'u üzmek istemem. Oscar'a aday adayı olabilir, ama dünyanın birçok ülkesinden başka filmler de aday adayı oldu. Dolayısıyla Mahsun'un alacağı oy çok küçük bir sayıda kalacak. Açıkça söylemek gerekirse 'Güneşi Gördüm'ün Oscar'a aday olabileceğini düşünmüyorum."