MedyaFaresi MedyaFaresi

Tarihi AK Parti kongresinde neler yaşandı?

AK Parti'de bugün tarihi bir gün yaşandı. AK Parti'nin Ankara Arena'da gerçekleştirilen birinci olağanüstü kongresinde kurucu Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan partisine veda etti. Kongreye 3 bin kişi çağrıldı. 1020 otobüsle 40 bin kişi Ankara’ya getirildi. Salona giremeyen partililer...

Eklenme: 27 Ağustos 2014 14:45 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 18:36

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi, parti tüzüğünün ilgili maddelerince aranan büyük kongre yeter sayısının üzerinde, bin 245 delegenin, katılımıyla resmi olarak başladı.

Kongre için binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena Spor Salonu önünde toplandı.

Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona yürüdü. Spor salonu önünde ve çevresinde bekleyenlere kumanya ve su servisi yapıldı.

Emniyet kontrol noktalarında yapılan aramanın ardından katılımcılar salona alınmaya başlandı. Salona giremeyen partililer için dışarıda iki dev ekran kuruldu.

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

"Hep Birlikte Yeni Türkiye" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Hayallerimiz var sevdamız var", "Şimdi Türkiye zamanı", "Biz birlikte Türkiyeyiz", "Yeni hedefler yeni Türkiye", "Durmak yok yola devam", "Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek" pankartları yer alıyor.

Partililere karanfil dağıttı

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın salona giriş yapmasının ardından başladı.

Salona, eşi Emine Erdoğan ile gelen Erdoğan, sahneye çıkarak partilileri ve delegeleri selamladı.

Partililere kırmızı karanfil dağıtan Erdoğan çifti, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçerken, Başbakan Erdoğan'ın seslendirdiği "Aynı Dağın Yeliyiz" adlı şiiri yayınlandı.

Erdoğan, salonda, Genel Başkan Adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yanyana oturdu.

Soylu: Gerçeğin en somut anını yaşıyoruz

Kongrenin açılışını yaparak, partililere hitap eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti iktidarlarının az zamanda çok büyük işler başardığını, ceberrut devletin, millet için varolan hizmet devletine dönüştüğünü, AK Parti'nin tüm siyasi ve devlet hayatını darbe kanserinden ebediyen kurtardığını belirtti.

Soylu, "AK Parti, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın, merhum başvekillerimiz rahmetli Adnan Menderes, Özal ve Erbakan'ın yapmayı hayal ettiklerini gerçekleştirerek, bugün burada tarihin huzurunda cenabı Hakka hamd etmemize vesile olmuştur" dedi. 

Süleyman Soylu, AK Parti'nin ve partinin lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın millet yolunda çok çile çektiğini, mazide yaşananları asla unutmadıklarını ifade ederek, "3 Kasım 2002'de asırların boynu büküklüğüne isyan eden bu aziz millet, zulüm çarklarını tek tek kırarak ayağa kalktı, kendi adamını, milletin adamını Recep Tayyip Erdoğan'ı bir tarih yapıcı olarak ortaya çıkardı. Bugün bu gerçeğin en nadide, en somut anını hep birlikte yaşıyoruz. Genel Başkanımızı, Başbakanımızı ve Cumhurbaşkanımızı, liderimizi, Cumhurbaşkanlığı görevine bugün burada sadece bu salonda değil, bu salonda gönlü olan milyonlarca insanla şan ve şerefle uğurluyoruz" diye konuştu. 

Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

"Bugün bir yanımız başımızla göklere değecek kadar onurluyuz, bir yanımızla da hissetmeye engel olamadığımız bir hüznü hep birlikte yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün bu tarihi anda bu kürsüden AK Parti'nin her kademedeki yöneticileri, teşkilatları adına ve onların hislerini temsilen zatıalinize seslenmek istiyorum; Sizin prensipleriniz, sizin hassasiyletlerinzi, sizin karakteriniz AK Parti'de her zaman özenle yaşatılacaktır. Cesaretiniz ve kararlılığınız milletimize hizmet yolunda bize, bu kutlu yürüyüşe gönül verenlere, bu aziz davanın coşkulu mensuplarına her zaman rehber olacaktır. AK Parti'nin banisi olarak bugün bizlere emanet ettiğiniz bu mukaddes dava bayrağı asla yere düşmeyecek, yere düşürülmeyecektir. 

Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, Sayın Genel Başkanım bilmelisiniz ki ve bütün dünya bilmelidir ki bundan sonra nerede olursanız olunuz, hangi görevi deruhde ederseniz ediniz, derinliklerin dibine kadar sizinle birlikte olacağız. Allah bizleri bu kutlu yürüyüşün büyük mücadele insanlarını ayırmasın."

Kongre Divan Başkanlığına İpek seçildi

Öte yandan AK Parti Birinci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde AK Parti Tüzüğü gereğince divan başkanı ve üyelikleri için seçim yapıldı.

Tüzüğün ilgili maddeleri uyarınca açık oylamaya sunulan ve ilk sırada Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan'ın imzaladığı listede çok sayıda bakan, parti genel başkan yardımcısı ve kongreye katılan bin 245 delegenin imzası yer aldı. 

Divan başkan ve üyelerinin birlikte seçildiği liste uyarınca Divan Başkanlığına   AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek seçildi. Divan Başkan Yardımcılığına daAK Parti İstanbul Milletveki ve Grup Başkanvekili Berna Satır seçilirken, divan üyeleri de İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukcu, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu oldu.

İpek: Türkiye özgüven kazandı

Divan başkanlığına seçilen Haluk İpek, kongrenin, millet, ülke ve demokrasi için hayırlara vesile olmasını diledi. 

Bugünün, ülke ve AK Parti için tarihi bir gün olduğunu belirten İpek, Türkiye'nin kalbinin, dünyanın gözü ve kulağının Ankara Arena Spor Salonu'nda olduğunu söyledi.  

İpek, AK Parti'nin 13 yıl önce, 14 Ağustos 2001'de Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde kutlu bir yolculuğa başladığını ve "hedefin Türkiye'ye barış, köhnemiş siyasete yeni bir soluk kazandırmak olduğunu" ifade etti.

AK Parti'nin kurulduğu günlerde Türkiye'de siyasetin susuz, kuru ve verimsiz bir toprak gibi olduğunu ileri süren İpek, o dönemde çözümsüzlük ve kriz üreten, sorunlara sorun ekleyen siyasetin hakim olduğunu savundu. 

Türkiye'nin 13 yıl önceki durumunu okyanusta sürüklenen bir gemiye benzeten İpek, milletin 3 Kasım 2001'de geminin kaptanlığına Erdoğan ve AK Parti'yi getirdiğini belirtti. İpek, "AK Parti, Allah'ın da inayeti ile gemiyi sağ salim limana yanaştırdı. AK Parti o karanlık günlere güneş gibi doğdu" dedi. 

İpek, Türkiye'nin, Erdoğan'ın liderliğinde, elde ettiği kazanımlar ve gelişimin yanı sıra sayısız reform ve devrime şahit olduğuna işaret ederek, "Türkiye, Erdoğan'ın şahsında ve liderliğinde yeniden büyük devlet oldu. Mazlumların hamisi, zalimlerin korkulu rüyası oldu. Türkiye özgüven kazandı, özgüvenini artırdı" değerlendirmesinde bulundu. 

"Bu, AK Parti için asla son değil, yeni bir başlangıçtır"

Milletin, Erdoğan'ın adını silinmemek üzere gönlünün en müstesna yerine kaydettiğini ve onu demokrasi tarihinde "halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı" olarak görevlendirdiğini kaydetti.

İpek, Recep Tayyip Erdoğan'a, millet, ülke, demokrasi ve AK Parti adına şükran ve minnetlerini sunarak, "Yarın, kendilerini cumhurbaşkanlığı makamına uğurluyoruz. Bu, AK Parti için asla son değil, yeni bir başlangıçtır" diye konuştu. 

Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı olması nedeniyle AK Parti hareketinden ayrılmadığını vurgulayan İpek, AK Parti'nin Erdoğan, yeni başbakan ve genel başkan liderliğinde bütün kadroları ve teşkilatlarıyla Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonları için çalışmaya devam edeceğini bildirdi. 

İpek, partide bayrak değişimi olduğunu, ancak rota değişikliği ve dümen kırmanın asla söz konusu olmayacağının altını çizerek, bunun bir yenilenme, tazelenme olduğunu ve kongrenin de bunun için toplandığını söyledi.

Tek gündemli kongrede, partinin yeni genel başkanının belirleneceğini anımsatan İpek, büyük kongrenin karar ve tercihinin AK Parti, ülke, millet, siyaset ve demokrasiye hayırlı olmasını diledi. 

Divan Başkanı İpek'in konuşmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kongrede, ilan edilen gündemin okunmasının ardından Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi hayatıyla ilgili belgesel gösterimi yapıldı.