MedyaFaresi MedyaFaresi

Kadınların tarih boyunca çekici kabul edilen özellikleri

Kadınlardaki bu özellikler tarih boyunca çekici kabul edilmiş ve tasarımcıların iştahını kabartmış...

Eklenme: 06 Ağustos 2015 22:35 - Güncelleme: 27 Kasım 2018 23:28

Görünüşte giysiler vücudu örtmek için var ama işin gerçeği biraz daha karmaşık.

Giysilerin ilk amacı vücudu örtbas etmek için olsa da gelişen moda anlayışıyla kadınsı taraflarımızı ön plan çıkarmak için kollar sıvanmaya başlandı.

60'ların mini etekleri ve günümüzün omuz dekoltesi buna en güzel örneklerden…

Peki tarih boyunca seksi kabul edilen detaylar hakkınızda bir fikriniz var mı?

19. yüzyılın Victoria Devri'nden beri kadındaki ayak bilekleri seksi bir özellik olarak kabul edilir. 

O dönemdeki bekar erkek ve kadınlar arasında ayak bileklerine temas müstehcen olarak kabul edilirdi. Hatta kadınlar el ve ayak bileklerini halka açık yerlerde eldivenle ve çoraplarla kapatırlardı.

Uzun bir etek giyen kadın çamurdan geçerken eteğini kaldırmak isterse, bunun bile bir kuralı vardı. Etek sadece tek elle ve hafif kaldırılırdı. Eğer biraz fazla yukarıya kaldırılıyorsa bu adi bir davaranış olarak kabul edilirdi.

1800'lerin sonlarına doğru modanın da işin içine girmesiyle kadının ayak bileği tabusu yıkıldı...

Göğüsler her dönemde seksiliğin tabularından diye düşünebilirisiniz ama işin aslı böyle değil.

18. yüzyüzyılın sonlarında olduğu gibi göğüsler güzellik ve bereket sembolü olarak resim ve heykellerde tasvir edilirdi. Hatta o zamanın kadınları, göğüsleri dışarda olucaka şekilde ressamlara portrelerini yaptırdı. Bu portrelerden en bilindikleri Prenses Marie Louise Maria Teresa Luisa di Savoia-Carignano... 

Tabii ki, emzirme ve güneşlenme gibi cinsellik içermeyen durumlarda bereketi temsil ediyordu göğüsler. Diğer durumlar için göğüsler erotik bir semboldü ve sansüre tabi tutuluyordu.

1700'lu yıllarda bir kadının omzu ve dokolte bölgesi oldukça seksi kabul ediliyordu ve kadınlar özgürce bu bölgelerini açıkta bırakacak kıyafetler giyiyordu.

Fransa ve İlgiltere'nin kraliyet mahkemelerinde kadınlar üst kısımlarını oldukça açıkta bırakan dekolteler giyiyor ve makyaj yapıyordu. 

Viktorya Dönemi'nde ise bu gelenek bozuldu çıplak kol, omuz ve dekolteli kıyafetlerin sadece geceleri verilen özel davetlerde giyilmesine karar verildi. Halk arasında dekoltelerin günlük kullanım hakkı kalktı.

Kadınların doğurganlık ve güçlü kadınlık olgusunu sembol eden kalçalar günümüzde olduğu gibi tarihte de seksiliğin bir parçası…

Hatta 1947 yılında Dior tasarımı olan çember etekler, kalçayı vurgulamak için büyük moda hileleriyle yapılmıştı.

Yine günümüzde modacılar tarafında kadınsı kalçalar ön plana çıkarılmak isteniyor. Bu yıl ki trend kıyafet ise tek veya çift yırtmaçlı elbiseler…

Ayaklar bazı insanlar tarafından çok itici bulunsa da her dönemde seks sembollerinden biri olmuştur.

Mesela Google'a herhangi bir aktrisin adını yazdığınızda ''…….. ayakları '' diye arama görürsünüz. Bunlar tabii ki de ayak fetişlerinin çok yaygın olduğunu gösteriyor.

Modacılar tarih boyunca seksi bulunan ayaklar için her zaman birbirinden harika ayakkabılar tasarlamıştır. Özellikle ince ve uzun gösteren topuklu ayakkabılar tabii ki her kadının favorisi…

Ayakları küçük gösterip bacakları oldukça biçimli göstermeye yarayan topuklu ayakkabılar seksapeli vurguluyor.

Modern tarihin büyük bölümünde topuklu ayakkabıların yüksek, alçak, kalın modelleri oldu. 1950'lerde ise erotik bir buluş olarak düşünülerek piyasaya çıkarılan uzun ve ince topuk furyası her yeri sardı.

O zamanın kadınları seksi görünmek için bu pek de rahat olmayan ayakkabıları giyerken, artık günümüzde bu ayakkabı modelleri oldukça konforlu…

Son birkaç yıldır yarım üstler trendler içinde en göz önüne çıkanlardan... Karın bölgesi, kadınlık ve gençlik sembollerini temsil ediyor. 

20015 yılında Abercrombie'nin kısa polo gömlekleri ile 40'ların 'pin up kız' modası geri geldi. Eski Hollywood'un ihtişamlı kısa üstler modası günümüzde de birçok tasarımla karşımıza çıkıyor.

Atom Çağı'nda mide kısmını açıkta bırakan kıyafetler kabul görmesine rağmen göbek kısmının açıkta kalması hoş karşılanmıyordu. Bu yüzden yarım üst kullanan kadınlar hep yüksek belli etek ve pantolon giymeyi tercih ediyordu. 

Tabi daha sonra modanın değişen yüzüne ayak uyduran bu üstler de göbeği açıkta bırakılacak şekilde kullanılmaya başladı ve iş bikini devrimine kadar gitti.

Sırtın ne kadar seksi bir bölge olduğunu sırt dekolteli yaz elbiselerine bakarak anlayabilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar sırt dekoltesi her zaman ilgi çekici olmuştur. Sırt dekolteli elbiseler geçmişte ' seksilik' adı altında yapılmış bir devrimdir.

İster ''kaygısız festival kızı'' tarzını, ister kadınsı bir sırt dekolteli elbiseyi tercih edin, sırt dekoltesiyle seksi olmamanız mümkün değil. 

Göğüsleri için desteğe ihtiyacı olan bayanlar merak etmeyin bu tarz sırt dekolteleri için sütyenler mevcut…

Popo her dönemde bir kadının seksilik sembolü olmuştur. Ve söylemek gerekirse birçok kadın ve erkek güzel ve büyük bir popoyu oldukça seksi bulmakta...

Tabii modacılar da bu durumu avantaja çevirerek geçmişten günümüze kadar birçok kıyafet tasarladı. Örneğin kalem etek, tayt, yoga pantolonu ve dar elbiseler bunlara verilebilecek en güzel örneklerden.

Şimdilerde ise 70'lerden bir trend rüzgarı daha bizlere doğru esiyor: Yüksek belli mini şortlar...

Bugünlerde sık sık giydiğimiz bu şortlar geçmiş tarihlerden bize doğru uzandı…

Boho stilinin ve Rosie Assoulin etkisinin son senelerde hayatımıza girmesiyle omuzları açıkta bırakan elbise ve bluzlar da hayatımıza geri döndü.

Kadınların en güzel yerlerinden olan omzu açık kıyafetler giymeyi planladığınızda iç çamaşırınızı daha destekli modellerden seçmeniz gerekiyor. 

Unutmayın, omuzlarınızı açık tutmak, köprücük kemiğinizi ve üst kollarınızı göstermek sizi her zaman daha kadınsı bir havaya bürür.

Mini eteği, moda ikonu Andre Courreges veya İngiliz tasarımcı Mary Quant'in icat ettiği hala netlik kazanamadı. 

Geçmişte mini eteği her zaman kadın tenisçiler, buz pateni artistleri ve dansçılar giymişti. 1965-67'lerin Londra'sında sporcuların kullandığı bu mini etekeler kalıcı bir hal aldı.

Mini eteğin dar kalem eteklerden, dikkat çekici pantolonlardan daha seksi bir tasarım olduğunu düşünen moda tasarımcıları da boş durmadı ve kadın vücudunda en seksi yerlerden kabul edilen bacaklar için renkli, desenli, düz birçok mini etek modeline imza attı.